A biztonság kedvéért…

Mire ez a nagy papkodás?

 

 

Úgy látszik, ha itt a tavasz, akkor virágzik a bűnmegelőzés is. Lassan már megszokhatjuk, hogy a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács év végi pályázati kiírásainak eredményhirdetése a következő év elejére esik, s a több hónapos projektek február-március táján indulnak.

A mostani szezonban három pályázat megvalósításában vagyok közreműködő. Két bejegyzéssel ezelőtt adtam egy kis előzetest a zuglói és a Bács-Kiskun megyei Police Café sorozatokból, amelyek a következő három hónapban zajlanak majd. Április 11-én pedig a Nógrád megyeiek nyitották meg hivatalosan is idei rendezvényeik sorát.

Hol távolabbról, hol egészen közelről évek óta kísérem figyelemmel, mit találnak ki a nógrádi rendőrök, s úgy látszik, sosem fogynak ki az ötletekből. „A biztonság kedvéért” – ez most a cím, s ezúttal a személy- és vagyonbiztonság fokozása kerül a fókuszba. Tizenegy megyei partner összesen hét különböző projektelemben dolgozik majd ennek a célnak az elérésén. És persze mint mindig, a programok komplexek: mind a bevont résztvevők összetételét, mind a témákat, mind pedig a módszereket tekintve.

Megunhatatlan szlogen a „Legyen a sport a szenvedélyed”. Ennek jegyében az iskolások számára sportversenyeket, bemutatókat szerveznek, és a testnevelő tanárok továbbképzése valósul meg. A nyitó rendezvényen például a Romhányi Művészi Teremkerékpár Egyesület bemutatóját csodálhattuk meg. A versenyzők nemcsak Nógrád megyében, de messze földön híresek, hiszen korosztályuk világbajnokai.

Ugyancsak nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendőrség, a gyerekekkel foglalkozó pedagógusok és a szociális szakmák képviselőinek hatékony együttműködését. A készségfejlesztést szolgáló módszerek közül ismét mediációs és élménypedagógia tréningeken lesz alkalmuk részt venni a szakembereknek. Véletlenül épp ezen a napon volt egy éve annak, hogy elkezdődött az emlékezetes erdőtarcsai élménypedagógiai tábor. Új résztvevőként kerül be a körbe az építész szakma, akiknek képviselői konferenciák keretében az építészeti bűnmegelőzés modern eszközeivel, lehetőségeivel ismerkednek majd. A közvetlen felnőtt célközönséget ezúttal a gépjárművekkel kapcsolatos bűncselekmények megelőzésére szervezett kampánysorozattal, a gyerekeket pedig bűnmegelőzési táborokkal várják a rendőrök.

A megnyitó rendezvény meghívója szerint „a mostani projekt ismét azt kívánja bizonyítani, hogy a benne részt vevő szakemberek széles köre nemcsak érdekelt, de elkötelezett is a biztonságos, élhető közösségek megteremtésében és fenntartásában. Ennek a célnak az elérésében évről évre fontos szerepe van bűnmegelőzési programjainknak. A sikeres lebonyolításukhoz nélkülözhetetlen folyamatos, rendszeres és rugalmas együttműködés az immár hagyományosan interaktív nyitó rendezvényünkön is elkezdődik. A résztvevőkkel nemcsak megismertetjük a tervezett programelemeket, de meghívott szakembereink segítségével egyúttal módszertani ízelítőt is kívánunk adni a kivitelezés részleteiből.”

A közönség érdeklődését a következő hónapokban rájuk váró programokról szóló unalmas tájékoztató helyett délelőtt egy a projekt előkészítéséről és a módszerek kiválasztásáról szóló pódiumbeszélgetéssel igyekeztünk felkelteni. Ami – pontosabban aki – azonban ezután következett, azt semmi más nem múlhatta fölül. Ha valaki nem értette volna elsőre az alcímet, ne csodálkozzon, mert most jön a magyarázat. Pál Ferenc atyát szinte mint külön intézményt – „Pálferi” – alig kell bemutatni. A SOTE mentálhigiénés szakembere 21 éve római katolikus pap. Bárhová megy, lenyűgözően szuggesztív előadásmódjával percek alatt varázsolja el a hallgatóságot. Így történt ez most is, s az ő kedves fordulatát idéztem, amikor azt kérdeztem fent, mire ez a nagy papkodás? Hát, tőle aztán nem kérdezném, mert bizony szó szerint papkodik. Előadása azonban korántsem papolás, nem pusztába kiáltott szó, bár kétségtelenül tele van retorikai fordulatokkal. Másfél méterről látva és érezve hihetetlen belső erejét, energiáit még a mégoly motivációt vesztett szakembereket is hamar magával ragadja. Önfeledten nevet együtt rendőr és tanár, mert üdítően és felszabadítóan hatnak rájuk Feri atya gondolatai és érzései, amelyeket remek arányban keverve áraszt és terjeszt maga körül. Személyének és üzenetének tökéletes helye volt ezen a bűnmegelőzés hatékony módszereit bemutató rendezvényen, hiszen amit és ahogyan e területen ő csinál, az példásan hatékony. Itt most elsősorban mint mentálhigiénés szakembereket képző tanár beszélt, de a közvetlen megelőzésben is olyan eredményeket mutat fel tevékenységével, amelyek irigylésre és követésre méltóak. Pálferi persze csak egy van, de példájából mindenképpen lehet tanulni. Széleskörű tudást, nyitott szellemiséget, kitartást, lelkesedést és szenvedélyt, amelyek nélkül ebben a munkában biztosan nem lehet hatékonyan dolgozni.

A délutáni work shop az agressziókezelés alternatív és kreatív módszereinek átgondolását tette lehetővé. Zsolt Péter szociálpszichológus segítségével csoportmunkában problémás eseteket, szituációkat dolgoztunk fel, s a megoldásukra tett javaslatokat, illetve a világ számos közösségében, településén megvalósított jó gyakorlatokat vitattuk meg.

A meghívott vendégek remélhetőleg csak félig elégedetten távoztak. Azért csak félig, mert inkább fokozni szerettük volna a kíváncsiságukat a rájuk váró programok iránt. S – a biztonság kedvéért – arra kértük őket, vigyék hírét a rendezvényeknek, hogy minél többekhez eljusson az üzenet Nógrád megyében is: a biztonságunkért mindannyian tehetünk, de a rendőrség a maga speciális bűnmegelőzési szakértelmével most is segítségünkre lesz.