Bocsánatot kérek! I.

 

 

Bár több olyan dolog és ember is van, ami miatt és akitől éppen most bocsánatot kellene kérnem, ezt itt nyilvánosan nem tehetem, nem is teszem. S nem is azért ez a cím, mert már megint hetek óta nem írtam blogot. Az idén ez az első. Erre nem kell mentség, legfeljebb illik megmagyarázni. Röviden: a január mindig csendes. Hosszabban: mintha a téli dermedtség nemcsak a kedélyre, de az alkotókedvre, az ihletre is homályt borítana. De nem jótékonyat, inkább olyan bágyadt, elszomorító kilátástalanságot. Az új év új reményeinek beteljesülései – némelyik egészen kínzóan – váratnak magukra, sőt, most úgy tűnik, reménykedni is kár…

Mégis, muszáj, ideje tovább lépni, s szerencsére azért egy-két esemény januárban is méltó az említésre. Kibújva hát a kedvetlenség árnyékából, hadd szóljon idén elsőként a fáma egy úja

A téma: A kommunikáció szerepe a bűnmegelőzésben

A téma: A kommunikáció szerepe a bűnmegelőzésben

Hangulatkép a délutáni workshop-ból...

Hangulatkép a délutáni workshop-ból…

bb kezdetről. Arról, hogy ha nem én, és nem a hallgatás miatt, akkor ki is kér bocsánatot és miért…

Gyakorlott olvasóim a címből már tudják: ez megint egy sorozat lesz. Úgy tervezem, igen. Itt is végig szeretném kísérni azokat az állomásokat, amelyek egy öt hónapon át tartó bűnmegelőzési projekt egy-egy engem is érintő elemét jelentik.

Nógrád megyében vagyunk, ismét. Éppen egy éve, ugyancsak a tavaszi hónapokban „utazott a vagyonvédelem” a

Zsolt Péter szociálpszichológus az iskolai erőszakról beszél

Zsolt Péter szociálpszichológus az iskolai erőszakról beszél

megye több kistelepülésére, s az akkori sorozat májusi záró rendezvényéről meséltem itt: Utazó vagyonvédelem

Nógrád megyében, úgy tűnik, jó ideje igencsak szépen gurul a bűnmegelőzés szekere. Így van ez, ha jó kezekben vannak a dolgok. Kitartó elkötelezettség és komoly szakmaiság jellemzi a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályát. Örülök tehát, hogy ismét, s ezúttal aktívabban csatlakozhatok hozzájuk és segíthetem a munkájukat.

A „Bocsánatot kérek!” az ő idei bűnmegelőzési projektjük címe és mottója is egyben. Az iskolai erőszak megelőzése, kezelése, csökkentése a kiemelt célja ugyanis annak a programsorozatnak, amelyet a Nógrád megyei szakemberek ebben az évben összeállítottak. Megint nagyon komplexen közelítenek a témához: a január 13-i nyitó rendezvénytől a május 12-i záró konferenciáig minden egyes programelem úgy lett kitalálva és egymásba fűzve, hogy a pályázatot kiíró Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács bírálóit ismét meggyőzte arról, hogy az ügy érdemes a támogatásra. A program célja a család-, gyermek- és ifjúságvédelmi tevékenység javítása, a gyermekvédelmi jelzőrendszer hatékonyságának növelése, a gyermekek biztonságának és önvédelmi képességének növelése, az agressziócsökkentés, a stresszoldási technikák elsajátítása, az elkövetővé és áldozattá válás megelőzése.

A pályáztató a támogatott programok hatékonyságára és újszerűségére helyezte a hangsúlyt. Nógrád megye pontosan ezt a két célt kívánja elérni azzal, hogy a projekt elejétől végéig a részt vevő szakemberek bevonását, elköteleződésük megteremtését, fokozását és fenntartását tekinti a legfontosabbnak. Ennek záloga, hogy mindannyian alkalmasak legyenek a folyamatos, rendszeres és rugalmas együttműködésre. Hogy aztán a képzettebb szakemberek az érintetteket, magukat a diákokat az iskolai erőszak megelőzésére, kezelésére és csökkentésére sarkallják. Mégpedig hatékonyan: az erőszak helyett más alternatívát kínálva nekik a konfliktusaik kezelésére.

Már a rendhagyó nyitó rendezvény is az ehhez vezető út első lépésének megtételére vállalkozott. Amellett, hogy a projektmenedzser szokásosan ismertette a célokat, a tervezett menetrendet és az út egyes állomásait, illetve a témával foglalkozó szakemberek – szociológus-szociálpszichológus, pedagógus-iskolaigazgató, gyermekvédelmi referens és kommunikációs tréner – előadásukban körbejárták a téma legfontosabb kérdéseit és problémáit, a délutáni workshop betekintést engedett abba a gazdag módszertanba is, amellyel a programok megvalósulnak. A tréningek és a World Café hangulatát idéző kétórás konzultáció és ötletbörze a jelen lévő 20 résztvevőnek kóstolót jelentett abba a hangulatba, amelyben a több hónapon át tartó képzések, konzultációk, programok zajlani fognak. Talán nemcsak én hiszem, hogy felkeltette az érdeklődésüket. Bizonyíthatják bevonódásukat és elkötelezettségüket a sorra kerülő rendezvényeken is, amelyek között lesz kommunikációs, mediációs és élménypedagógiai tréning szakembereknek, színházi előadás, sportversenyek diákoknak. S elmondhatják tapasztalataikat is a májusi záró konferencián megrendezendő Gyermek- és ifjúságvédelmi Café-n.

Riskó Bence "Rizsa", ifjú slam poetry tehetség

Riskó Bence “Rizsa”, ifjú slam poetry tehetség

Kíváncsian várom tehát a további lépéseket, amelyek számomra is sok izgalmas szakmai újdonságot és kihívást rejtegetnek. Egyszerre várom és izgulok, mint mindig. Ebben a januári bizonytalanságban azért remélem, nem maradok magamra sem a tervezgetésben, sem a megvalósításban, még ha néha magányosnak érzem is magam ebben a Don Quijote-i szélmalomharcban. Mert a legfontosabb mégis, ebben is, hogy kell egy csapat, kell a játszótárs, és ha találunk ilyet, vigyázni kell rá. Nagyon. Mert egyedül ez sem megy…

Lásd még: Új bűnmegelőzési projekt indult Nógrád megyében