Online szupervízió

 

 

Talán kissé nagyképűen hangzik a cím második szava, pedig legjobban mégis csak ezzel tudom illetni azt, ami 2020. december 10-én zajlott. Hogy online, az nyilván a korlátozó intézkedések miatt volt szükségszerű. Napra pontosan egy évvel ezelőtt személyesen tettük ugyanezt az akkor egyéves, a Magdolna–Orczy Projekt Problémaorientált közösségi rendészeti alprogram keretében. Most a második évünket összegeztük, és persze ez az alkalom remek lehetőséget adott arra is, hogy az előttünk álló évre is tervezni kezdjünk. Magam mint képző és moderátor a projektmenedzserek és programkoordinátorok társaságában az egész napot a képernyő előtt töltöttem. A tizenkét közösségi rendész pedig négyfős csoportokban kétóránként váltotta egymást.

A konzultációnak hármas célja volt.

Az egyik, hogy összegezzük a 2020-ban megvalósított programelemeket, értékeljük az elvégzett munkát. Azon túl, hogy felidéztük ezeket, feltártuk a velük kapcsolatos nehézségeket, problémákat, estleges elakadásokat, amelyeket a közösségi rendészek a mindennapi munkájuk során tapasztalnak. Ezekről egymással informálisan sokat beszélgetnek, de a projektmenedzsmenttel együtt, szervezetten, strukturált keretek között ritkán adódik lehetőségük ilyen szakmai mélységű érdemi párbeszédre és visszajelzésre.

A másik cél, hogy áttekintsük a 2021-es év előttünk álló feladatait, különös tekintettel arra, hogy a projekt eredetileg 2021. június 30-ig tervezett végét a járványhelyzet előidézte csúszások miatt az önkormányzat kitolta 2021. szeptember 30-ig. Vagyis a december hónapot nem számítva (hiszen a projektben teljesített közösségi rendész utcai szolgálat az év utolsó két hetében szünetel), 2021-ben még kilenc hónap marad a futamidőből. Ezalatt még mindig sok olyan programelem megvalósulhat, amelyek az eredeti célkitűzések eléréséhez közelebb visznek. Még akkor is, ha joggal lehet arra számítani, hogy az év első negyedében inkább csak online találkozásokra lesz lehetőség a járványügyi helyzet miatt. Erre ez eshetőségre is készülve a résztvevők gazdag ötlettárába olyan elképzeléseket gyűjtöttünk, amelyek – természetesen további egyeztetésekkel, gondos tervezéssel, módszertani innovációval, kreativitással, de – áthidalhatóvá teszik a jelenléti programok és a digitális platformok közötti kétségtelenül meglévő szakadékot. Minden résztvevő kifejezte, hogy a célközönséggel való találkozásokat, konzultációkat az online térben pótmegoldásnak tartja, de ez még mindig sokkal jobb, mint ha a programok teljesen leállnának.

És harmadszor: mivel 2020-ban a Rév8 Zrt. vezetésében és a projektmenedzsmentben is személyi változás történt, ezt a szakmai napot arra is szerettük volna felhasználni, hogy a közösségi rendészek és az új kollégák megismerkedhessenek egymással. Úgy vélem, ez a cél is teljes mértékben megvalósult, az online platform ellenére a problémák őszinte feltárásával és sok-sok kérdéssel és válasszal nagyon bizalom teli légkör alakult ki.

A találkozón elhangzott főbb fejlesztendő területek, javaslatok, ötletek közül itt most csak azokat idézem fel, amelyek a kívülálló számára is érzékeltetik, hol kell jobban odafigyelni egy ilyen program szervezőinek. Aktívabbnak kell lenni a lakosság és a szélesebb szakmai közönség pontosabb és gyakoribb tájékoztatásában. Az előbbit esetünkben a rendelkezésre álló helyi médiafelületek nagyobb kihasználása, utóbbit egy évek óta asztalfiókban heverő tanulmánykötet megjelentetése segítené hatékonyan. Ugyanez érvényes a kerületi hivatalok munkatársaival való szakmai kapcsolat fejlesztésére. Ennek keretében a projekt céljainak, működésének és eddigi eredményeinek a feléjük történő határozottabb kommunikálása kívánatos.

Ez az online szupervízió bizonyította, hogy a hagyományos jelenléti találkozások helyett nekünk is meg kell barátkoznunk a gondolattal, hogy ne csak az információ-, de az eszmecserét és az együttműködés bizonyos formáit is át lehet helyezni az világhálóra. Ennek jegyében a máshol már kipróbált online Police Café műfaját a helyi viszonyokhoz és lehetőségekhez kell szabni. És az is sürgetővé vált, hogy más, kisebb célcsoportokat megszólító és bevonó online bűnmegelőzési műfajokban is gondolkodjunk.

A konzultáció során mindhárom csoportban kifejezetten konstruktív, érdemi szakmai párbeszéd zajlott, a résztvevők egymás iránti tisztelete és bizalma a projekt kezdete óta nem hogy csökkent, de egyre inkább érezhető. A közösségi rendészek igazi csapatként dolgoznak, és sokkal több tenni akarás és potenciál rejlik bennük, mint amire ez a Covid-19 járvány által sajnálatosan megcsonkított év lehetőséget adott. A nap végi záró körben abban a reményben váltunk el, hogy 2021-ben talán lehetőség lesz aktivizálni a jelenleg igencsak takarékos üzemmódban működő projektet. Legyen így!

 jozsefvaros_cimere