Pécs–Budapest 2:1

Police Café Budapest–Pécs

 

Még mielőtt bárki félreértené, gyorsan mondom, nem valami sportmérkőzés eredményét adtam meg a címben. Sőt, semmiféle versengésről nincs szó. Ellenkezőleg, az együttműködés egyik szép példáját szeretném megosztani a közösségi rendészet iránt érdeklődőkkel. Az alcím egyértelműen erre utal.

A budapesti VIII. kerületi szomszédsági rendőrök részére a Magdolna Negyed Program III. részeként 2013 decembere és 2015 májusa között egy másfél éves önismereti, kommunikációs és konfliktuskezelési képzés és konzultáció zajlott, havonta 6 órában. Ennek utolsó három hónapjában – azaz a 2015 márciusában, áprilisában és májusában – soros epizódjait 2015. május 12–13-án összevontan, egy kihelyezett záró tréning formájában tartottuk meg Hegedűs Judit trénertársammal.

A helyszín Pécs volt, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsterme, amelyet a pécsi kollégák rendelkezésünkre bocsátottak. Az ottani közösségi rendőröknek napra pontosan egy évvel ezelőtt, 2014. május 12-én volt ugyanilyen felkészítő képzésük a World Café / Police Café módszertanáról. Pécsen ezt követően 2014 júniusában 4 napon át zajlottak a város négy városrészében Police Café Pécs címmel azok a műhelyek, amelyeket helyi rendőrök moderáltak civil meghívottak részvételével. Erről itt  a blogban is beszámoltam: Police Café Pécs. A konzultációk az adott terület közbiztonsági helyzetét, problémáit elemezték, és az együttműködés, a megoldások lehetőségeit keresték. A képzés, illetve a Cafék lebonyolításának tapasztalatait Gaál Gyula moderátor társammal, a pécsi főszervezővel, egyben Café moderátor társammal részletesen megírtuk egy tanulmányban, amely a Belügyi Szemle 2014/11. számának 101–114. oldalán olvasható.

Az akkor asztalgazdaként szereplő pécsi rendőrök ezúttal a VIII. kerületi szomszédsági járőröket látták vendégül, hogy ők első kézből tőlük, az ő segítségükkel tanulhassák meg a módszertant. Innen tehát a címben szereplő 2:1. A mostani egynapos képzés az immár jól ismert tapasztalati alapú tanulás módszerével működött: a kollégák ki is próbálhatták, hogyan néz ki a gyakorlatban a Police Café.

A pécsi rendőrök szakmai hozzáértése és emberi hozzáállása, vendégszeretete egyaránt lenyűgöző volt. A kölcsönös motiváltság, a helyi sajátosságokból adódó ismeretek, tapasztalatok cseréje és nem utolsósorban jó hangulat jellemezte az egész napot.

A tanulás után a szakmai program még informálisan is folytatódott: Pécs két városrészében, a kertvárosi és a belvárosi rendőrőrs épületében tettünk egy-egyórás látogatást. A pécsi kollégák sokat beszéltek arról, hogyan dolgoznak a hétköznapokban, és a VIII. kerülettel való összehasonlítás is óhatatlanul előkerült. A helyi adottságok eltérései sok tanulsággal szolgáltak mindkét félnek.

A tréning második napjának szakmai programja a Baranya Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben folytatódott, ahol intézetlátogatáson vettünk részt. A háromórás séta nemcsak sajátos „terepszemle” volt, hanem alkalmat adott beszélgetni az ott dolgozó kollégákkal is, akik professzionalizmusukkal nyűgöztek le minket. A kétnapos képzés visszajelzéssel, záró foglalkozással ért véget.

A Magdolna Negyed III. projekt futamidejét 2015 decemberéig a Józsefvárosi Önkormányzat meghosszabbította. Addig nemcsak a szomszédsági járőrök, de a képzők is folytathatják tevékenységüket. Talán még az idén alkalom nyílik arra, hogy a tanultakat ezen a terepen, egy VIII. kerületi biztonsággal kapcsolatos fórumon ki is próbálhassák a szomszédsági rendőrök.