Police Café Extra 7. – Nemzetközi vizeken

 

2017 júliusában hivatalból hozzám is eljutott egy nemzetközi konferencia felhívása. Biztosan a szokásos, valami számomra érdektelen téma – gondoltam. De azért lelkiismeretesen beleolvastam a levélbe. A 2018. november 28–30. között Budapesten tartandó rendezvény címe ez volt: „Innovations in law enforcement – Implications for practice, education and civil society”. Minden egyes szó – „Rendészeti innovációk és hatásuk a gyakorlatra, az oktatásra és a civil társadalomra” – megszólított. Angoltudásomnak még mindig hiányát szenvedvén, a felületesnél pontosabban is érteni vágytam a témakiírás részleteit. Kedves angoltanárnőmet hívtam hát segítségül, nézné meg, jól gondolom-e, amit gondolok: hogy ez felhívás keringőre.

Szinte egyszerre kiáltottunk fel: De hiszen a Police Café céljai és módszertana tökéletesen illenek a konferencia profiljába! Vettünk tehát egy nagy levegőt, bejelentkeztünk előadónak, és 2017. november 29-én a 19. szekcióban helyet is kaptunk. Közeledett a nagy nap, összeállítottuk a prezentációt, lelkesen készültünk. Aztán az utolsó pillanatban egy sajnálatos kis baleset következménye engem megakadályozott a személyes szereplésben, de szerencsére szerzőtársam, ha a hazát nem is, de a becsületünket megmentve, egyedül is megtartotta az előadást. Utólag és századszorra is köszönet érte!

Aztán a Power Point prezentációnk felkerült a CEPOL honlapjára, aminek csendesen örültünk. A szervezők következő kérdésére, hogy szeretnénk-e, ha az előadásból szerkesztett tanulmányunk megjelenne a CEPOL tudományos folyóiratában, örömmel válaszoltunk igennel.

Újabb szép szakasza kezdődött a közös alkotómunkánknak: a szöveget angolul is meg kellett írni. Szerencséje van annak, aki épp egy rendészeti szaknyelvet oktató angoltanárt tudhat maga mellett, így hát ezt a szintet is megugrottuk. Megjegyzem, a tanárnő nemcsak kedves kollégám az egyetemen, de zuglói lakosként többszörös Police Café látogató, és a módszernek az angoltanításban is lelkes kipróbálója.

Izgatottan küldtük el a szerkesztőségbe a kéziratot, ám hónapokig nem jött válasz. A gyakorlott nemzetközi publikáló pályatársak nyugtatgattak: ez sajnos normális, hosszú a szerkesztőségi átfutási idő. Na de ennyire? Eltelt 9 hónap – ennyi idő alatt egy embergyerek is megszületik –, és mivel nekünk ez volt első közös szöveggyerekünk, talán türelmetlenek, talán csak ambiciózusak voltunk, ezt döntse el az olvasó. Ezért idén szeptemberben kopogtattunk a szerkesztőségnél, hogy mivel nem kaptunk választ, befogadják-e a cikkünket, elvinnénk máshová. Erre – micsoda véletlen – kis türelmet kértek, és ígérték, pár napon belül megkapjuk a szakmai lektor véleményét, mert már dolgozik a szöveggel. Így is lett: néhány apró módosítást, kiegészítést kért, amelyet gyorsan el is végeztünk, és visszaküldtük a kész művet.

Innentől felgyorsultak az események, s íme az eredmény. Örömmel jelentem: a European Law Enforcement Research Bulletin 2018. évi októberi számában megjelentünk. Megtisztelő, hogy közös előadásunk és írásunk révén a magyarországi Police Café az európai rendészet színes módszertani térképére is felkerülhetett. Remélve, hogy ez az immár harmadik nemzetközi bemutatkozás (az első és a a második elérhető itt) nem az utolsó lesz. Mert természetesen további terveink is vannak. De ezekről majd a maguk idején…

Katalin Molnár – Erna Uricska: An Efficient Method for Improving the Partnership between the Police and the Community. Special Conference Edition Nr. 4 of the European Law Enforcement Research Bulletin. Editors: D. Nogala, T. Görgen, J. Jurczak,  B. Meszaros, P. Neyroud, L.G. Pais, B. Vegrichtova. No SCE 4 (2018)

A tanulmány teljes szövege itt olvasható.