Police Café Pécs – pár órára újra nyitva

 

 

Másfél évet kellett várniuk a pécsieknek arra, hogy ismét kinyisson Police Caféjuk, ahová ezúttal az egyetemisták térhettek be egy háromórás tartalmas és kellemes beszélgetésre. Nem mondhatnánk túl sűrűnek az erre szolgáló alkalmakat, de Magyarországon még így is előtte járnak mindenkinek ebben a műfajban.

Az úttörő szerep még 2014. május 12-én kezdődött, amikor a Pécsi Rendőrkapitányság tizenegynéhány rendőre a World Café / Police Café módszertanával ismerkedett egy felkészítő képzésen. Akkor – nyár lévén, szó szerint – melegében, 2014 júniusában 4 napon át a város négy városrészében Police Café Pécs címmel le is bonyolítottuk azokat a műhelyeket, amelyeket helyi rendőrök moderáltak civil meghívottak részvételével. Erről itt  a blogban is beszámoltam: Napfényes Baranya II.

A konzultációk az adott terület közbiztonsági helyzetét, problémáit elemezték, és az együttműködés, a megoldások lehetőségeit keresték, s igen jó visszhangot váltottak ki a közösség tagjaiban.

A képzés után pontosan egy évvel, 2015. május 12-én a pécsi kollégák vendégségbe hívták a budapesti VIII. kerületi rendőröket, hogy továbbadják nekik az általuk megtanult és már kipróbált módszert. A kétnapos tapasztalatcsere tanulságairól is hírt adtam az érdeklődőknek: Police Café Budapest–Pécs

A képzés mindig a legelső lépés, hogy egy módszert az azt alkalmazni vágyók már a tanulás során kipróbálják, így szakszerűen elsajátítsák. Ezután jöhet az éles gyakorlás. Ez esetben ezt már az jelenti, amikor meghívják az általuk rendezett Police Caféba az első vendégeket: azokat a civileket, akiket a település, a közösség biztonságáért tenni tudókból és aktívan, elkötelezetten tenni akarókból válogatnak ki. Ezeken a fórumokon többnyire a problémák feltárásáig, feltérképezéséig, a velük való őszinte szembesülésig jutnak el a résztvevők. A következő lépés pedig már az lehet, ha egy-egy konkrét problémát kiválasztva annak elemzését végzik el, illetve a megoldásokat, az azokhoz való hozzájárulás lehetőségeit keresik, mégpedig olyan résztvevőkkel, akiket az adott probléma leginkább érint.

A pécsi rendőrök kezdeményező készségére, a pécsi egyetem befogadó érdeklődésére és persze a meghívottak jelenlétére volt szükség ahhoz, hogy 2016. november 9-én a Pécsi Tudományegyetem Szántó Kovács János úti épületében 20 hallgató részvételével pár órára kinyisson a Police Café. Ezúton illeti nagy köszönet Földényi Gabriellát, aki  a házigazda gondosságával szervezte meg a rendezvényt. A magyar rendőrség honlapja, a police.hu így számolt be az eseményről: „A fórumon az egyetem hallgatói az őket leginkább érdeklő rendőrségi témákról kaphattak tájékoztatást oly módon, hogy négy különböző tematikájú asztalhoz ülve beszélgethettek a rendőrségi szakemberekkel. Az első asztalnál a közrenddel és közbiztonsággal kapcsolatos felvetésekkel, a második asztalnál kábítószer problémákkal, a harmadiknál a közlekedéssel, a negyediknél a megelőző vagyonvédelemmel kapcsolatos nyitott kérdéseket tisztázhatták az érdeklődők.”  Police Café Pécsett

A Police Café nemcsak attól café, hogy kávézni és pogácsázni lehet. A hangsúly az irányított, mégis oldott hangulatú beszélgetéseken van. Hogy ezt most is megalapozzuk, ráhangolódásként egy kissé rendhagyó módon meg is ismerkedhettek egymással a részt vevő diákok és rendőrök. A tematikus beszélgetéseket témagazdaként irányító rendőrök pedig a végén össze is foglalták az elhangzottakat, hogy mindenki mindenkinek a véleményét, kérdéseit, tapasztalatait, ötleteit hallhassa, s tartalmas, számára hasznos üzenetekkel távozhasson. Pécs város rendőrkapitánya, Korontos Zoltán a Police Café Pécs előkészítésében, a felkészítő képzésen és a 2014-es négy caféban is mindvégig részt vett. Természetes, hogy ezúttal is aktívan jelen volt. Minden asztalhoz leült egy kis időre, majd kíváncsian és büszkén nézte és hallgatta rendőr kollégái prezentációit. Hozzáteszem, méltán lehet elégedett velük. Álljon itt a nevük is: dr. Arató Attila, Dobos Anett, Kormányi Beatrix, Ráki István, dr. Vitális Ágnes.

Nemcsak a pécsi rendőrségnek, de nekem személyesen is nagy öröm, hogy ezúttal ismét nekik sikerült elsőként egy lépéssel tovább jutniuk a módszer alkalmazásában. Van abban valami, hogy aki lépéselőnybe kerül, annak csak arra kell ügyelnie, hogy meg is őrizze azt.

A pécsiekről megint példát vehetnek sokan, akik érdeklődnek ez iránt az innovatív bűnmegelőzési, a közbiztonsággal kapcsolatos problémákat feltáró, elemző és kezelő közösségi kommunikációs módszer iránt. Remélem, hogy egyre több rendőrkapitányság és általuk egyre több kisebb-nagyobb közösség megtalálja ebben a módszerben azon lehetőségek egyikét, amelyek saját helyzetükhöz, problémáikhoz leginkább illeszkednek. Talán még idén, talán jövő év elején több helyütt is megnyithatják ajtóikat a civilek előtt a Police Cafék…