Rendőrkávéház Kiskunfélegyházán

 

2020. február 12. Kiskunfélegyháza, Móra Ferenc Művelődési Központ

 

 

Immár Kiskunfélegyháza is beállt a dupla rendőrkávét felszolgáló városok közé: a 2017-es nyári nyitás után most a februári szélben is jólesett a forró ital. Vagy inkább a mellé kínált, érzékeny témában folytatott párbeszéd. Kábítószerekről, fiatalokról, a civilek és a rendőrség összefogásán alapuló megoldási lehetőségekről volt szó.

 ***

 

A gyermek- és fiatalkorúak kábítószer-használata – ezen belül is a szintetikus szerek terjedése – sok probléma forrása. Az egyének, a családok, a kisebb-nagyobb közösségek és összességében a társadalom életét is rombolja a szerek hatása alatt állóknak nemcsak az egészségkárosodása, de a viselkedése, a függőségből fakadó bűnelkövetések mennyisége és minősége is.

A mostani négyórás intenzív párbeszéd a kérdésben érintett helyi szakemberek között zajlott – már megint és még mindig – a rendőrség kezdeményezésére. Ám az efféle közös gondolkodás egyre inkább a közös megoldások számára is nyitogatja a teret.

A lelkes helyi szervező és háziasszony ezúttal Horváth-Rekedt Gréta, a kiskunfélegyházi Rendőrkapitányság bűnmegelőzési főelőadója volt. Számára a Police Café még új módszer, amellyel 2018. december 6-án a kiskunhalasi Roma Police Caféban ismerkedett meg, résztvevőként. Már akkor tudta azonban, hogy a Rendőrkávéház Kiskunfélegyházán is segíthet egy másfajta platformot nyitni a civilek meggyőzéséhez. Kilenc éve a legkülönfélébb innovatív, közösségi részvételen alapuló bűnmegelőzési módszerekkel ezen dolgozik. Magas nívójú és hiteles szakmaiságához példamutató elhivatottság, szeretetteli szenvedélyesség társul. Láttam, amit láttam: a Café után még egy színházi próbát is megtartott, amelynek műhelyhangulatába beleszippanthattunk. De erről majd máskor, mert az bizony megér egy külön mesét. Most ízlelgessük csak a félegyházi rendőrkávé megint semmi máséhoz nem hasonlító zamatát.

A résztvevők köre színes volt. A Roma Nemzetiségi Önkormányzat vezetői, a Kapocs Szociális és Gyermekvédő Intézmény szakmai vezetője, Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának képviselője, a Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzat három fiatalja, az Egészségfejlesztési Iroda munkatársai és a rendőrség képviselői összesen tizennyolcan dolgoztak és tanultak egymástól ezen a gazdag délelőttön.

Négy témagazdám közül egy újonnan debütált: Bozóné Soós Mariannát a megyei Bűnmegelőzési Osztály delegálta. A többi három azonban már többszörös visszaeső: Farkasné Wodring Zsuzsannát a Kiskunhalasi Rendőrkapitányság adta kölcsön a mai napra, és a Bács megyei Police Cafék „nagyasszonyaként” örömmel jött segíteni a szomszédoknak. Tóth Roland helyi körzeti megbízotti alosztályvezető is duplázott, és mondhatom, remekül áll neki ez a szerep. A harmadik alföldi betyár, Mahlaj Róbert pedig mint a szakértelem megkérdőjelezhetetlen szimbóluma volt jelen: a helyi rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának vezetőjeként a tenyerénél is jobban ismeri a problémát. Café módszer iránti szenvedélyéről nem is beszélve. Mestere ennek a műfajnak. Is. Ha már nála tartunk: igencsak elégedett lehet az az osztályvezető, aki a bűnnek nemcsak az üldözését és a felderítését, de a megelőzését is ilyen jó kezekben tudhatja. Történetesen ezúttal hiteles forrásból, tőle magától tudom, hogy az is. Legyen is büszke, mert van kire és mire.

A napokban zajlanak országszerte a rendőr-főkapitányságokon a 2019. évi évértékelő értekezletek. A Bács megyeieknek és azon belül a kiskunfélegyháziaknak ott sem kell szégyenkezniük, ahol számokban mérik az eredményességet. Mivel ez nem rendőrségi beszámoló, hanem blog, a műfajból adódóan megengedhető a személyes elfogultság. Élek is vele. Mégis, szeretnék egy fontos állítást néhány hevenyészett statisztikai adattal is alátámasztani.

Nem konkrét, de abszolút számokban kifejezve: Kiskunfélegyházán a 2010-es adatokhoz képest a bűncselekmények száma már 2011-ben a negyedével csökkent. 2019-ben pedig további 75%-kal kevesebbet regisztráltak. (Ehhez egy részadat: az őrizetbe vételek száma 2011-ben már fél éven belül tucatnyival nőtt.) A relatív adatok is beszédesek. A 2011-es 40% körüli nyomozási eredményesség 2019-re megduplázódott. És még egy szám (ezt bűnügyi fertőzöttségnek nevezik): 100 000 lakosra a 2011-es bűncselekményszámhoz képest 2019-re már ezerrel kevesebb jutott. Nyilván véletlen, hogy az osztályt az adatokkal jellemzett közel tíz esztendőben Robi vezette, a bűnmegelőzés ügyét pedig Gréti szolgálta, fáradhatatlanul.

Egy ilyen eredményben persze sok és sokféle tényező játszik szerepet. De hogy ezek között a bűnmegelőzés is előkelő helyen van, azt nemcsak én vélelmezem, hanem az osztályvezető is állítja. Szakmai meggyőződése szerint ugyanis minél több alternatívát kínálnak a közösségek a tagjaiknak – legfőképpen a gyermek- és fiatalkorúaknak, például a szabadidő hasznos eltöltéséhez –, annál kevesebb dolga lesz a klasszikus bűnüldözésnek. Egyszerű ez, mint a pofon. Vagyis hogy éppen nem. A pofon egyszerű – a komplex és hatékony bűnmegelőzési programok kitalálása, koordinálása, megvalósítása viszont korántsem az. Ám kétség nem fér hozzá, hogy megéri. Ezt a kiskunfélegyházi példa elég meggyőzően mutatja.

Végül egy sorminta. Élvezve a szervezők teljes bizalmát, meglepetés vendéget is vittem. Németh Zsolt kriminológust huszonnyolc éve ismerem, és mióta az eszem tudom, bűnmegelőzéssel, azon belül ifjúságvédelemmel foglalkozik. Pár hete a rádióban hallgattam vele egy beszélgetést, és véletlenül azt találta mondani, hogy a rendőrök és a civilek még mindig nem értenek szót egymással. Ezen a ponton lett volna kedvem betelefonálni (szerencsére nem ilyen jellegű műsor volt, meg amúgy se bántanám én a kedves kollégámat) és megkérdezni, hogy hát akkor a Police Café ugyan micsoda? Másnap aztán megírtam Zsoltnak, hogy mennyire tudnék örülni, ha egy ilyen beszélgetésben megemlítené az éppen erre kitalált és sikerrel alkalmazott módszert. Ehhez persze sokkal szélesebb körben kellene ismerni. Ugyanis a Police Café pont azt az űrt lenne képes betölteni, ami az egymással nem beszélgető rendőrök és civilek között tátong. Csak adalékul: a fiatalokat érintő kábítószer-probléma témájában az alábbi Café rendezvények zajlottak az utóbbi egy évben:

http://policecafe.hu/szermentes-cafet-szerviroztak-rendorok-kamaszoknak-palocorszagban/

http://policecafe.hu/szer-mentes-sz-o-r-p-cafe-salgotarjanban/

http://policecafe.hu/diak-police-cafe-kiskunhalason/

http://policecafe.hu/szer-mentes-palocorszag-harmadszor/

http://policecafe.hu/police-cafe-extra-22-mikulas-napi-police-cafe-kepeslapok/

És a sor nem teljes, hiszen több olyan is volt, ahonnan csak Police Café képeslapot kaptam…

Persze ezek nyilván apró hírek, amelyek nem ütik meg az országos érdeklődésre számot tartó bűnügyi híradásokhoz szokott közönség ingerküszöbét. A helyieknek azonban nagyon fontosak. Hiába szorgoskodok, hozom-viszem a módszert hatodik éve megyéről megyére, és vinném is még rengeteg helyre. Úgy tűnik, hogy amíg valamilyen fontos pozícióban lévő döntéshozó vagy közéleti személy nem áll nyilvánosan is támogatólag az ügy mellé, addig az ég világon senki nem tud róla, már persze azokon kívül, akik épp rendezik vagy vendégként átélik a Rendőrkávéházakban folyó munka hatását. Ők tudják, mire és miért jó.

Ettől persze el is keseredhetne az ember lánya, de azt már nem! Inkább egy huszárcsellel elcsaltam a tanár urat Kiskunfélegyházára, ő meg jól el is fogadta a meghívást. Volt aztán csodálkozás és öröm, amikor kiderült, hogy a városi kapitányt is tanította annak idején. A szakértő úr népszerűsége – mint ahogy lendülete és nyitottsága sem – nem csökken, tévéből, rádióból sokan ismerik, méltán. Mert mindig a jó ügy mellett állt és foglalt állást, s bár véleményével nem mindig vált ki egyetértést, segítő szándéka sosem vitatható. A cselvetést egyáltalán nem bánta. Aktívan vett részt az asztaltársaságban, és a végén gratulált. Ebből azt a merész következtetést vonom le, hogy tetszést aratott – vagy stílusosan fogalmazva: jelesre vizsgázott – nála a módszer.

Azt hiszem, értheti a célzást: itt egy ügy, amelyet megismerve, ha tényleg tetszene neki, most már hírét viheti…

Itt hallható egy a helyszínen készült rádióinterjú is a moderátorral: