Szermentes Cafét szervíroztak rendőrök kamaszoknak Palócországban

Micsoda cím! De ne ijedjünk meg: teljesen józan életű lányokról és fiúkról szól a hétköznapi mese. Nógrád megye megint feladta a leckét bűnmegelőzési innovációból!

***

A Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztálya az utóbbi években – különösen, amióta megszerették a Rendőrkávéházasdit – minden tavasszal kifőz valamit. Többedik alkalommal nyitottak Police Cafét, természetesen annak érdekében, hogy újra és újra felhívják a figyelmet arra: a legjobb (lenne) megelőzni a bajt. Mini projektjük címe ezúttal is beszédes: „SZER-mentes Palócország”.

2019. április 9-én az országban elsőként Balassagyarmaton rendeztünk olyan Police Cafét, ahová kamaszokat invitáltunk egy kis beszélgetésre. Illetve miket beszélek, nem is olyan kis beszélgetés volt ez, hanem nagyobbacska. Egy szünettel öt tanórányi időn keresztül járt körbe öt téma öt asztal körül, asztalonként öt-öt diákkal, akik öt iskolából érkeztek. Stílszerűen mondhatnám: erre csak ötöst lehetett kapni, és valóban. Azt a példás érdeklődést, aktivitást, együttműködést és figyelmet, amit ma ezek a srácok produkáltak, bizony sok felnőtt megirigyelhetné. De hogy is ne figyeltek volna, hiszen valószínűleg megérezték az ízét annak, milyen, ha igazán rájuk figyelnek, az ő kérdéseik a legfontosabbak, véleményük valóban érdekli a velük társalgó, és végre nem róluk beszélő felnőtteket. Mert ezek a felnőttek ezt kínálták a kamaszoknak, s tudták, ha ezt megadják nekik, hamar megnyílnak, és egy mégoly kényes témáról is, mint a kábítószer-használat is hajlandóak szolidan, humorosan, megilletődve vagy éppen határozottan nyilatkozni.

Ez volt a nyitó rendezvénye annak a háromrészes bűnmegelőzési Police Café sorozatnak, amely az Új Palócország Egyesület támogatásával valósulhatott meg. Az egyesület neve kötelez: a fiatalokkal való figyelmes foglalkozás a megújulás legbiztosabb záloga, és hát valljuk be, a régebben szép időket megélő Palócföldön elkél a segítség. A hátrányos kistérségek sok olyan kriminális problémát „termelnek”, amelyekkel a rendőrségnek is meggyűlik a baja. És ők – szerencsére egyre többször és egyre szakszerűbben – elsősorban segíteni szeretnének.

A Police Café módszertannal megtartott egész délelőttös beszélgetés a Szondi György Szakgimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola aulájában éppen ezt bizonyította, és azt hiszem, a gyerekek értették és értékelték is a szándékot. Vagyis nemcsak a diákok, de a Bűnmegelőzési Alosztály munkatársaiból verbuválódott asztalgazdák is – ráadásul az ötből négyen ma léptek fel ilyen minőségben először – jelesre vizsgáztak. A végén szépen meg is tapsoltuk egymást.

A második felvonást a tanárokkal folytatjuk április 30-án, majd május 14-én ismét a középiskolások következnek, Salgótarjánban. Végül aztán egy záró rendezvénnyel tesszük föl az i-re a pontot, természetesen június 26-án a kábítószer ellenes világnapon.

A szenvedély az szenvedély. Az előjele és az intenzitása eltérő ugyan, de mindegyik fajtájára jellemző, hogy beszippantja az embert. Ha a civilek és a rendőrök közötti beszélgetés, partnerség, problémafeltárás és a megoldások közös keresése okoz sorozatos függőséget, az talán bocsánatos bűn. Fiatalokkal különösen. És ezt nem megelőzni kell, hanem újra és újra elkövetni. És követni. Köszönjük a példamutatást, jó palócok!