Női NEM – Válasz az erőszakra

Kommunikációs tréning rendőröknek

 

Régi mondás, hogy a férfiak a női nemnél már csak a női igent szeretik jobban. A megmosolyogtatóan humoros állítás számomra most mélyebb értelmet is nyert. A téma örök. Amit az egyik akar, akarja-e a másik is? S mi van, ha nem? Ahol két ember kapcsolata nem partnerségen, kölcsönös megegyezéseken alapul, ahol bármelyik fél fölérendeltként viselkedik, és függésben tartja a másikat, uralkodni akar fölötte, ott előbb-utóbb megjelenik az erőszak – s messze nemcsak férfi és nő viszonyában van ez így. Két napon át szolgált aktuális témaként harminc baranyai rendőr számára ez a sajnos elterjedt jelenség.

A kissé rendhagyó képzésről a police.hu is hírt adott. A Pécsi Rendőrkapitányság 2014-ben útjára indított „Női NEM – Válasz az erőszakra” elnevezésű áldozatvédelmi programja a nők elleni, a párkapcsolati és a „családon belüli erőszakra kívánja felhívni a figyelmet, és segítséget nyújtani az érintettek részére. A program eddig elsősorban a bántalmazottakat célozta meg, számos rendezvény zajlott le a négy év alatt, amelyek során a rendőrök hasznos információkat osztottak meg az érdeklődőkkel, önvédelmi, megelőzési lehetőségeket kínáltak. A fiatalabb korosztály számára kollégiumokban, közép- és felsőoktatási intézményekben a bántalmazó kapcsolatok korai felismeréséről, megelőzéséről tartottak tájékoztatókat, foglalkozásokat, önvédelmi előadásokat.”

Idén végre a szakemberek is sorra kerültek. 2018. november 5–6-án kétnapos kommunikációs és konfliktuskezelő tréningen vehettek részt az erőszakos jellegű ügyekkel kapcsolatba kerülő rendőrök.

A cél összetett volt, amit úgy láttunk lehetségesnek elérni, ha képzőként négy szakterület képviselői összedolgoznak. Zsolt Péter szociálpszichológus, Vitális Ágnes bűnmegelőzési szakember – akinek nem mellesleg oroszlánrésze van abban, hogy ez az egész programsorozat évek óta sikerrel zajlik Baranyában – és Obendorf Roland intézkedéstaktikai oktató voltak a trénertársaim. Nemcsak a megközelítésmódjaink között, de köztünk is teljes volt az összhang.

A megelőzéstől a bejelentésig, a rendőri intézkedéstől és helyszíneléstől a nyomozásig igyekeztünk áttekinteni azokat a helyzeteket, amelyekben a rendőr találkozik az erőszaktevőkkel és a bántalmazottakkal. Ahhoz, hogy hatékonyan tudjon velük eljárni, feltétlenül szükséges, hogy tisztában legyen azzal is, neki magának mi a viszonya az erőszakhoz. Annál is inkább, mert a törvényt képviselve a legitim erőszak alkalmazójaként professzionalista módon kell eljárnia, ez pedig nem egyik pillanatról a másikra alakul ki. Ahogy néhány jelen lévő tapasztalt rendőr példái bizonyították, ön- és emberismeret, mentális, lelki és fizikai erőnlét és nem utolsósorban sokéves kitartó gyakorlás szükséges hozzá. És még ilyenkor is előfordulnak kudarcélmények, amelyek feldolgozása akár évtizedig is elhúzódhat. Többek között ilyen esetek közös megbeszélése, kis- és nagycsoportos gyakorlatok, szakmailag izgalmas viták, filmelemzések segítségével igyekeztünk körüljárni az erőszak természetét és kezelésének különböző technikáit. Még egy kis Café módszertannal zajló tanulás is belefért. Természetesen a kommunikáció mint a rendőr első számú fegyvere került a középpontba. A kommunikációs készségek fejlesztéséhez szükséges motiváció mellett sok hasznos ismeretet is kaptak a kollégák a bántalmazottakkal való munka hatékonyabbá tételéhez is.

Nem beszélve arról, hogy a kétnapos intenzív munka segített olajozni az együttműködést a különböző szakterületeket képviselő kollégák között. Közösen gondolkodott és tanult itt járőr és nyomozó, körzeti megbízott és ügyeletes, bűnmegelőző és helyszínelő, szolgálatirányító és alosztályvezető, parancsnok és beosztott, tiszt és tiszthelyettes, pályakezdő és nyugdíj előtt álló, férfi és nő. S nyugodtan állíthatom, nem kellett erőltetni, hogy beszélgessenek. Kifejezetten jól kijöttek egymással.

A Pécs-Baranya Közbiztonsági Alapítvány évek óta pályázati támogatással járul hozzá a program célkitűzéseinek szakmai megvalósításához, és ennek a tréningnek a sikeres lebonyolításában is kiemelt szerepe volt. Köszönjük a lehetőséget, a rendőröknek pedig az inspiráló szellemi kalandot, a lélekmelengető személyes történeteket, a nyitottságot, az emberséget és talán nem túlzás azt mondani – hiszen így éreztük –, szeretetet, amellyel (be)fogadtak minket és ezt az igazán nehéz témát.

Akinek kétségei vannak afelől, hogy hogyan lehet akár harminc rendőrrel olyan kényes dologról beszélgetni, mint az erőszak, és felkelteni az érdeklődésüket az iránt, hogy az erőszak megelőzésében és kezelésében is fejlődni akarjanak, annak jó szívvel ajánljuk a kétnapos tréninget. A 16 kreditet érő 16 órás képzést a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság már akkreditáltatta…