Tanulmányajánló IX.

 

cseresznye-hatos Nav Café

Még nem uborka-, hanem cseresznyeszezon – az első NAV Café évfordulójára

Miközben harmadik hónapja – sok más vendéglátóhely mellett – Rendőrkávéházaim is átmenetileg és bizonytalan ideig zárva tartanak, beköszöntött egy másik szezon. Hosszú tavasz után nyár lett, aminek egyik csalhatatlan jele, hogy érnek a finom gyümölcsök, s ezek között is a számomra legédesebb, a cseresznye. Kislány koromban különösen azokra a szemekre vadásztam, amelyek egy száron párosával termettek. Helyes kis fülbevaló lett belőlük – ki ne ismerné copfos kislányoknak e kedves szórakozását. Nagy ritkaság számba ment, ha hármas vagy négyes fürtöket is talált az ember. Hát, idén erre is volt példa, bár már nem akasztottam a fülemre őket. Sőt, akad egy hatos fogat is. Képletesen persze.

Mert hogy épp a cseresznyeszezon kellős közepén lásson napvilágot egy hat szerzős tanulmány, amelyet ráadásul a cseresznyével más, nagyon komoly és finom összefüggésbe is hozható Nemzeti Adó- és Vámhivatal öt kedves kollégájával alkottunk még tavaly nyáron, az azért mégis csak szép játéka a sorsnak.

Sőt, hogy még feltűnőbb legyen az egyezés, épp egy éve, 2019. június 3-án zajlott az egésznek apropót adó NAV Café, amelyről már másnap itt a blogban beszámoltam.

Mondja már meg valaki, de tényleg, hogy a véletleneknek milyen egybeesése kell ahhoz, hogy a konferenciához képest napra pontosan egy évre érkezzen az értesítés a Magyar Rendészet című folyóirattól, hogy megjelent az ottani élményeink alapján született hat szerzős tanulmányunk? Majd ahhoz, hogy június 4-én, a karantén lejártával végre újra személyesen találkozzon a tanulmány megjelenésére egy – munkaidő lévén természetesen nem pálinkával, hanem stílszerűen – kávéval koccintó szerzők fele? Mert pontosan ez történt. És az egészet csak most konstatálom, hogy leültem az Olvasósarokba megírni a szokásos tanulmányajánlót. De én már nem csodálkozom. Ehelyett itt is újra megköszönöm öt kedves szerzőtársamnak, hogy bevettek ebbe a jó kis csapatba.

Hogy miről szól a tanulmány? Arról, hogy a Police Café új szervezetfejlesztési módszer keretében lehetőség nyílt egy különleges hallgatói közösségről, a pénzügyőr tisztjelöltekről és jövendő munkahelyükről, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról (NAV) beszélgetni. A magyar hatóságok között egyedi szervezet szakigazgatási, rendvédelmi és nyomozó hatósági feladatköröket ötvöz. A kivételes helyszínen, kellemes légkörben, aktív párbeszéd és őszinte megnyilvánulások közepette zajló sajátos munkacsoporti ülés során a résztvevőknek alkalmuk volt megismerni, hogy a bevételi hatóság milyen elvárásokat támaszt a szervezet új munkavállalóival szemben és egyben azt is, hogy a pénzügyőr tisztjelöltek miként gondolkodnak választott hivatásukról. A tisztjelölteken kívül a rendezvényen részt vettek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának oktatói, illetve a NAV számos szakterületének vezető munkatársai is. A közösen feldolgozott téma pedig az új generáció e szervezet felé orientálása, felkészítése, beillesztése és hosszú távon a szervezeten belüli megtartása volt. A munkacsoportoktól kapott visszajelzések alapján nemcsak a gondolkodásunk megváltoztatására van szükség, hanem hatékony képzési módszereket kell kidolgozni, új kommunikációs csatornákat kell alkalmazni a jövőben, és a szervezeti kultúra fejlesztésére is szükség van a sikerhez.” Erről írtunk hatan, Café témagazdák egy közös tanulmányban, amely a Magyar Rendészet jóvoltából egy tematikus különszámban jelenhetett meg.

Talán nem túlzok, amikor azt mondom, hogy a kérdés ma még aktuálisabb, mint egy évvel ezelőtt volt. Azóta ugyanis már az idei jelentkezők létszámát is tudjuk, és ha azt mondom, hogy ezen a szakirányon sincs a korábbi években megszokott sokszoros túljelentkezés, akkor finoman fogalmaztam…

Amúgy is régóta foglalkoztat a rendészeti pályaorientáció, de mostanában valahogy még aktívabb a téma iránti érdeklődésem. Hamarosan jelentkezem még ebben a témában újabb kisebb-nagyobb írásokkal. Sőt, egy másik, a vám- és pénzügyőr szervezeti kultúra egyik fontos szimbólumáról szóló, páros szerzőségű tanulmány is sajtó alatt van. Azt kedves doktoranduszommal követtük el. Így megy ez: aki szövegel, annak van mit tennie az Olvasósarokba.

Most tehát ezt a sok szempontot felvonultató tanulmányt ajánlom szeretettel mindazoknak, akiket a NAV-nál is tapasztalható pályaorientációs nehézségeknek nemcsak az okai érdekelnek, hanem néhány megoldási javaslat is, amelyeket szerzőtársaimmal megfogalmaztunk.

***

Erdős Ákos – Magasvári Adrienn – Molnár Katalin – Pócsi Anikó – Szabó Andrea – Vas Adrienn: NAV Café – A Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának utánpótlása, felkészítésük gyakorlati kérdései. Magyar Rendészet 2020/1. szám, 149–177. o.

A tanulmány letölthető innen. letölthető innen.