Police Café Extra 37. – Police Café képeslap Pilisszentkeresztről

 

 Iskolaőri Café Pilisszentkereszt

2022. május 3-án kaptam egy Police Café képeslapot Pilisszentkeresztről. Az országban dolgozó iskolaőrök megyei koordinátorainak szervezett ott egy kétnapos továbbképzést az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztály Iskolapartnerségi Osztálya. Majdnem ott lehettem, de aztán másképp alakult. Jól van ez így is, mert a képeslap küldőjétől örömmel értesültem, hogy bár nem én szervíroztam a kávét, az illata azért belengte a termet.

Ezt úgy kell érteni, hogy kedves bűnmegelőzési kollégáim pár órára Police Cafét nyitottak, és erről a tényről küldte az üdvözletet egyikük. Azok az olvasóim, akik a Police Café képeslap műfajának lényegét ismerik, tudhatják, hogy ezek révén mindig büszkén számolok be azokról a rendezvényekről, ahol a módszerrel dolgoznak. Most is így volt.

Külön öröm, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője, Oláh-Paulon László, aki amúgy évek óta Police Café módszertani képzőtársam, küldte a meglepetés képeslapot, kérdve: Na, kitalálod, mi zajlik itt? Nem volt nehéz dolgom, mert az elrendezést és az igen aktívan beszélgető, egyébként számomra nagyrészt ismerős kollégákat látva azonnal rájöttem. Az a 20 fő, akik az iskolaőröket koordinálják országszerte, bűnmegelőzési rendőr. Szakmai és kommunikációs továbbképzésre, konzultációra és egyben egy kis pihentető töltődésre jöttek össze a Büntetés-végrehajtás kellemes pilisszentkereszti képzési és rehabilitációs központjában, amelyet van szerencsém ismerni, éppen a polgárőrök Police Café képzései okán. A résztvevők nagy része a Café módszerű konzultációt már ismerte a 2021 őszén szervezett Megyei bűnmegelőzési koordinációs Cafék révén, amelyet Lacival csináltunk végig. A Police Café Extra rovat 34. részében számoltam be róla. Egyébként megsúgom: tegnap elkészült a nyomdában az annak tapasztalatait feldolgozó tanulmányunk… igaz, még egy hetet várnom kell, míg kézbe vehetem a tanulmányt tartalmazó könyvet és több mint egy hónapot, hogy bemutathassuk, de ami késik, nem múlik…

A mostani Iskolaőri Cafét Fehér Tünde, az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa rendezte be és moderálta. A feldolgozott témakörök az alábbiak voltak: 1.  Területi és helyi koordinátorok tevékenységének tapasztalatai; 2. Az iskolaőr tevékenységének tapasztalatai az elvárások tükrében; 3. Az iskolaőr és koordinátor közös tevékenységének tapasztalatai; 4. Szervezési és adminisztrációs feladatok.

Tünde beszámolójából idézek: „Kicsit tartottunk attól, hogy az első napon mi voltunk az utolsó előadók, és a kollégák nem lesznek aktívak. A Police Café módszer rövid ismertetését követően azonban hamar megindult az asztaltársaságok diskurzusa. Mindenki beszélt, megnyílt, elmondták a tapasztalataikat, figyelve egymásra, szinte szívták magukba az új információkat. A megélt vegyes megyei élményeket megosztva látták, hogy kérdéseikkel nincsenek egyedül, és a közös megoldások keresése is elindult. Olyannyira aktívak voltak, hogy a tervezett időt bőven kitöltöttük, alig tudták befejezni a beszélgetést. A témagazdák összefoglalásából kiderült, mi az, amire még jobban szükséges fókuszálni, milyen további feladatok vannak az adott területen, valamint a már jól működő módszereket milyen módon lehet tovább fejleszteni. Természetesen a beszélgetés a vacsora közben is folytatódott.”

Köszönöm a szöveges képeslapot, és gratulálok Tündének, mert a kollégák visszajelzése szerint nagyon lelkesen moderátorkodott. Örülök, hogy őrzi a lángot, amelyen a finom rendőrkávé fő! Csak tovább, tovább! Mert nemcsak a rendőr–civil találkozások fontosak, de a szakemberek egymás közötti kellemes szakmai beszélgetései is.