Pályaorientációs Police Café Tatán

Police Café Tata

 

A Komárom-Esztergom megyei Rendőr-főkapitányság 2022. április 21-én immár a harmadik megyei Police Cafét tartotta. Az elsőt 2021. szeptember 28-án Tatabányán, a másodikat pedig 2022. február 16-án Komáromban rendezték.

Ám ez volt az országban az első Pályaorientációs Police Café. A mostani problémafeltáró, elemző megoldáskeresésnek ugyanis az volt a célja, hogy áttekintsék, szakmailag alaposan megvitassák és a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban igyekezzenek megoldani a megyei szintű rendőrhiányt. Éppen két hónappal ezelőtt, február 22-én gyűlt össze egy a mainál szűkebb társaság egy kissé formálisabb körben a tatabányai rendőr-főkapitányságon, hogy elinduljanak azon az úton, amely a konkrét helyi megoldások felé vezethet. Az volt a nulladik kilométerkő. Az első pedig ez a Café, s már most látszik a következő és a következő lépés, hiszen hosszú és akadályokkal teli a pályára orientálás is.

A témában és a feladatban érintett most meghívott 25 szakember három asztal körül foglalt helyet. A rendészeti pályaorientációs képzést folytató iskolák vezetői, tanárai és tanulói, a pályaorientációban már oktató rendőr kollégák és potenciális utódaik, valamint a megye városi kapitányságainak különböző szintű vezetői voltak hivatalosak az eseményre.

A rendőrré válás személyügyi feltételei. Toborzás – másképp? Pályaorientáció! Diákok – szakmák – iskolák. Rendőr vagy(?) és(!) tanár. Ezek voltak azok a kulcsfogalmak, amelyeket nagyon időszerű volt átbeszélni. Hogy mindez a rendelkezésre álló négy óra időtartamban a lehető legjobban sikerülhessen, abban három, a terepen járatos témagazda segített.

A helyi tapasztalatokat „A rendészeti ágazati képzést folytató iskolák előtt álló kihívások és lehetőségek” téma köré rendezve Nagy Edina iskolaigazgató beszélte át a résztvevőkkel. Érdekes kettősséget képviselt Girhiny Kornél, aki középiskolai pályaorientációs és egyetemi oktatói meglátásait dobta be a közösbe. Témája ez volt: „Miért nehéz / szép lenni pályaorientációs oktatónak? Oktatók kiválasztása, felkészítése”. Tamási Zsolt pedig, aki Zala megyéből érkezett, és Keszthelyen oktat évtizedek óta, messziről jött emberként „A pályára kerülés esélyei, a rendőri karrier lehetőségei; régi módszerek – új generációk; Szakmai és pedagógiai módszerek” című témában segített elmélyedni a nap folyamán. Mindhárman nagyon lényegre törően, amúgy tanárosan fogták és foglalták össze a sokféle információt, jó alapot adva ezzel a továbbiakhoz.

Érdeklődés, szándék, cselekvésre buzdító megyei rendőrvezetés és az agilis moderátori biztatás jellemezte a hangulatot. Utóbbira jó okom van: az országos tapasztalat is azt mutatja, hogy a papíron talán létező központi toborzó elképzelések a gyakorlatban és a „végeken” nem működnek. Fogynak a szakemberek és a jelentkezők is.

Fontos kimondanom azt a személyes benyomásomat, hogy megint jó volt látni a mestertanítványt, Milus Gábor megyei rendészeti igazgatót a számára otthonos házigazda szerepben, de ami fontosabb: ügygazdaként. Mert azért nem mindegy, hogy egy megye milyen vezetői szintről kezeli prioritásként az utánpótlás kérdését. Figyeltem a helyi kapitányt is, ahogyan hamar feloldódott a nyilvánvalóan működőképes, kellemes partneri beszélgetésben, és záró gondolataiban büszkén konstatálta a Café vendégeinek aktív tenni akarását, elkötelezettségét. Mindig öröm együtt dolgozni Tamási Zsolt barátommal, aki vendég-témagazdai minőségében most debütált a módszerrel. És szerintem nem ma volt az utolsó fellépése. Egyelőre a következő állomást már látjuk: szeptember 7-én Dorogon folytatódik a Café sorozat ugyanebben a témában. Akkor eggyel megint tovább szeretnénk lépni. Addigra talán körvonalazódik az a rendőri csapat is, akiket sikerrel lehet bevonni a pályaorientációs képzésbe, hiszen az abban oktató szakemberek példamutatásán, hitelességén nagyon sok múlik. Én pedig bízom benne, hogy a kiválasztásuknál, felkészítésüknél, támogatásuknál is jelen lehetek.

Tata Café Kata

(Fotó: Gányai Balázs, Komárom-Esztergom megyei Rendőr-főkapitányság, sajtó)

Mindenképpen üdvözlendő tehát, hogy Komárom-Esztergom megye nemcsak kézbe vette a dolgot, de talán úgy fog hozzá a megoldáshoz, hogy az látható eredményt is hozzon. Hogy mikor, az persze kérdés. Biztosan nem ma-holnap, de tétlenkedni nem lehet. Bárcsak rajtuk múlna a rendőri pályára orientálás sikere! Ám tudvalevő, hogy a toborzáshoz képest ez a módszer hosszabb időt vesz igénybe, és sokkal nagyobb és komplexebb kérdés ez annál, mintsem hogy (jó) néhány lelkes rendőr és tanár – és rendőrtanár – megoldhatná. És ha sikerül is gyorsan sok jó rendőrpalántát ültetni, vajon tud-e róluk úgy gondoskodni a szervezet a későbbiekben, hogy megmaradjanak és nőjenek-fejlődjenek is? Mi a titka annak, hogy a rendőri pálya hosszú távon is vonzó legyen, ráadásul ne is egyszerűen csak több, de kvalifikáltabb szakember számára? És végre egyértelmű legyen, hogy ez nem(csak) a magyar rendőrség, de a biztonságra vágyó közösségek érdeke is?

Police Café Tata 1

 

Tata Café Kata 2

(Fotó: Gányai Balázs, Komárom-Esztergom megyei Rendőr-főkapitányság, sajtó)

Ami a helyszínt illeti, a tataiak e téren is kitettek magukért. Az Öreg-tó partján álló Új Kajakház és Ökoturisztikai Központ tágas, fényes terme igazán jó kilátással kecsegtet bármihez is, pláne egy szép tavaszi napsütötte délelőttön. A helyszín – hogy úgy mondjam – más perspektívát adott a témának, mint ami egyébként körüllengi ezt a kérdést. Tudniillik a rendőri utánpótlás aggasztó ügyét. És talán a résztvevők sem maradtak minden bizakodás nélkül, bár a helyzet koránt sem egyszerű. Erről azonban most általánosságban nem szeretnék többet mondani, mert terveim szerint hamarosan jelentkezem még itt a blogban a rendészeti pályára vonzás témájával. Ugyanis nekem is megvan róla a – nemcsak a mostani tatai Pályaorientációs Police Cafén szerzett élményeimen alapuló – véleményem. És nem is rejtem véka alá.