Tanulmányajánló XXI.  – A magatartástudományok a rendészeti felsőoktatásban

 

Fekete Márta – Molnár Katalin – Hegedűs Judit – Hlavacska Gergely – Molnár István Jenő:
A magatartástudomány helye és a kompetenciafejlesztés lehetőségei a rendészeti felsőoktatásban. Belügyi Szemle 2022/10. szám, 2029–2046. o.

 

Belügyi Szemle 2022. közös tanszéki cikk képe vágott

A Belügyi Szemlében publikálni mindig is megtisztelő volt. Most a tudományos folyóirat fontos feladatot vállalt magára: 2022/10. számában az egyetem Rendészettudományi Karának képzéseit mutatja be 12 tanulmányban.

A kiadványt az egyetem rektora így ajánlja: „Az évek során felhalmozódott szintetizált, rendészettudományhoz köthető tudásanyag egy részének bemutatására kiváló lehetőséget kínált számunkra a hetvenéves múltra visszatekintő Belügyi Szemle. A lehetőséggel élve igyekeztünk méltó tartalommal megtölteni a lapszámot, és karunk kiváló oktatóinak bevonásával a szerzők törekedtek egy valóban informatív és jövőbe mutató képet adni magukról és tudományterületükről egyaránt. Régi és nagyon bölcs mondás, hogy minden tudomány annyit ér, amennyit abból hasznosítani lehet. Ezért külön is ráirányítom a figyelmet arra a szemléletmódra, amellyel szerzőink írásaikban az elmélet és a gyakorlat értékteremtő módon való ötvözésére törekedtek. A tanulmányok jellege és tematikai sokszínűsége ennek megfelelően szemléletesen rávilágít a folyamatosan alakuló rendészettudomány befogadó és integratív jellegére. Mindezekkel hozzájárulva ahhoz, hogy a rendészettudomány a jövő egyik legdinamikusabban fejlődő tudományterületévé váljon, amelynek meghatározó értékei továbbra is a Rendészettudományi Karon teljesednek ki.”

Mit lehet ehhez hozzátenni? Úgy legyen!

Kis tanszékünk mindenesetre örömmel vette és veszi ki a részét ebből a hatalmas munkából, és ebben a tanulmányban most végre meg is mutathattuk azt a képzési portfóliót, amelynek gyökerei – még ha ezt ma már kevesen tudják is – egészen a Társadalomtudományi Tanszék 1992-es megalapításáig mennek vissza. Igaz ugyan, hogy éppen az egyetem létrejöttének évében az a tudományos műhely húsz év után megszűnt, de az ott kialakított szellemiséget a mai napig őrizzük és visszük tovább, többek között a nem jogutódnak számító Rendészeti Magatartástudományi Tanszéken is. Ez – akárhogyan nézem is – harminc hosszú esztendő, amely során mindvégig az a szándék volt a meghatározó, hogy a mi tudományterületeinkkel a lehető leghasznosabban járulhassunk hozzá a korszerű felsőfokú rendészeti szakemberképzéshez.

Ajánlom tehát – most éppen ezen a tanulmányon keresztül – magunkat. Mert a dolgos hétköznapokban nem feltétlenül látszik a sok apró részlet, amelyek mind-mind elengedhetetlenek ahhoz, hogy azok legyünk, akik vagyunk.

S talán éppen itt, e tanulmányajánlóban van méltó alkalom arra is, hogy nagy köszönetet mondjunk hallgatóinknak, akik nélkül mindaz a sok próbálkozás, kísérletezés, újítás, amelyeket most csokorba szedhettünk, nem jöhetett volna és nem jöhetne létre.

Számítunk rájuk a továbbiakban is! Mert ez az egész végtére mégis csak értük van. Na meg – hitünk szerint – egy élhetőbb, biztonságosabb társadalomért…

A tanulmány olvasható olvasható itt.