Női Együttható 

Női Együttható 2. nap csoport2

(Fotó: Mohai Balázs)

A címet ezúttal „csak” kölcsönöztem, de ennél jobbat nem tudtam volna kitalálni. Beszámolóm egy olyan projektről szól, amiben ha csak annyi szerepem lett volna, hogy a két legfontosabb „hozzávalót” – tudniillik két fantáziadús és ambiciózus nőt, Huszár Daniellát és Tétényi Évát – összehozom egymással, már jól vagyok. Ennél azonban több szerep jutott, ami nemcsak öröm, de nagyon megtisztelő.

Női Együttható Éva és Daniella

(Fotó: Mohai Balázs)

Daniellával négy évvel ezelőtt, 2019 februárjában a Bartók Béla Boulvard projekt apropóján találkoztunk, amelynek indító-ismerkedő World Caféját moderálni hívott. Izgalmas kis közös munka volt, s reméltük, hogy lesz még hasonlóra alkalmunk. Tétényi Évának pedig Gáspár Mátyás mutatott be egy társadalmi felelősségvállalásról – mi másról? – szóló műhelyben. Évával párszor kellemeseket beszélgettünk, egyszer még a blogomba is írt, s mindig mondogattuk, hogy milyen jó lenne valamit csinálni közösen is. Most jött el a megvalósulás ideje. Három az egyben – így megy ez. Sőt, a három valójában öt, hiszen a kis csapat tagja a műhelymunkát segítő Técsi Éva Judit és a szervezésben (is) profi Móricz Krisztina is.

Női Együttható Móricz Kriszti

(Fotó: Mohai Balázs)

A részemre szóló felkérés most egy ún. kick off meeting, azaz projektindító találkozó moderálására szólt. Éva és Daniella talán úgy gondolták, hogy ha őket kettejüket ilyen jól összehoztam, harminc nővel is elboldogulok. És lőn. Ennyien részesei ugyanis annak a tíz hónapos programnak, amelynek a neve a címben szereplő Női Együttható. Ezt indítottuk útjára 2023. február 10–11-én.

Nem ragozom különösebben a szókapcsolat jelentését, mert szerintem eléggé adja magát. Egyébként megtette ezt szellemesen Krizsán András, a kétnapos nyitó eseménynek helyet adó Magyar Építőművészek Szövetségének vezetője. Köszöntőjéből érezni lehetett, hogy valóban örömére szolgált, hogy ennyi nőnek teret adhatott.

Női Együttható Krizsán András

(Fotó: Mohai Balázs)

Székházuk a Palota negyedbeli Ötpacsirta utcában van, és a belváros egyik legszebb belső udvarát-kertjét tudhatja magáénak. A hely inspiráló szelleme tökéletesnek bizonyult a munkához. A földszinti kiállítóterem falán egy tárlat képei adták a díszletet: a falon lógó alkotások harmonizáltak a résztvevők pályázatainak témáival is. A kissé retró hangulatú térben nemcsak esztétikusan mutattak, de jó szolgálatot tettek az egyedi kialakítású kisebb fa festőállványok, amelyekhez – pedig nem tudtam róluk előre – még méretben is remekül illettek az általam előkészített színes kartonok. Ezekre dolgoztak az asztaltársaságok. Ha egyszer berendezhetnék egy tanulásra alkalmas termet, ilyen demonstrációs eszközöket választanék. Kecsesek, könnyen mozgathatók, hangulatosak, vagyis egyszerre praktikusak és artisztikusak. Olyasmik, mint ahogy Krizsán András némi öniróniával nevezte az építészeket: kentaurok. Két világ találkozásának szép szimbólumai…

Elsőként Szigeti Ferenc humánökológus előadását hallgattuk meg.

Női Együttható Ferenc előadása

(Fotó: Mohai Balázs)

Majd elkezdődött az ismerkedés. Ebből csupán néhány rejtélyes, de a résztvevőknek talán emlékezetes hívószót és kérdést idézek fel itt: Élő(tér)kép; Elválaszt vagy összeköt?; Közös nevezők; Tovább nő; Hol így, hol úgy… Lehet-e az egyesekből csapat – belőletek „mi”? Fontos-e a hol, a mit és a hogyan? És főleg a miért, s hogy mi az az ügy, amiért érdemes… Ezekből szőttük az egymáshoz kapcsolódás óráról órára erősödő fonalait.

Női Együttható Kata magyaráz

(Fotó: Mohai Balázs)

Tudásért, új ismeretekért, ötletekért, inspirációért, motivációért, kapcsolatépítésért, kompetenciák gyarapításáért, önbizalomerősítésért, módszertani fogásokért jöttek a pályázaton támogatást elnyerő nagyszerű nők. Helyi kezdeményezéseik mind a közösségekről, azok támogatásáról, a nők társadalmi szerepvállalásának segítéséről, a környezetvédelemről, a művészet és az alkotás, a közös minőségi időtöltés megannyi lehetőségéről szólnak. Elkötelezettek, lelkesek, kitartóak és eszesek. Sokszínű társaságuk lelket melengetően hatott a februári hidegben is. Ilyesféle gondolatokkal – többek között (a kép az egyik résztvevő által hozott helyi kiadvány hátsó borítójáról való):

Női Együttható kép2

Az első napon mindent megtettünk, hogy kissé – szó szerint is – kimozdítsuk őket a komfortzónájukból, hogy megtörténhessen a csoda. Mert ezért jöttek. S majd mennek vissza az övéik közé, hogy ugyanezt tegyék. Adják tovább a lendületet, csak tudatosabban, képzettebben, és nem utolsósorban megerősödve abban is, hogy tiszteletre méltó szenvedélyükkel közel s távol nincsenek egyedül. Az ország 30 településén élő 30 nő 30 helyi ügye így biztosan közös látómezőbe kerül – és ez már önmagában is nagy dolog. Ha pedig felszorozzuk azzal a sokasággal, akiket projektjeikkel megszólítanak és bevonnak a cselekvésbe, nagyságrendekkel Nő/i (az) Együttható… Nomen est omen – hiába, jól kell tudni nevet választani.

Női Együttható honlap jó

A második napon „már csak” egy voltam a résztvevők közül, és örülök, hogy az lehettem. A nap nagy részében Szerencsés Rita és Tornyánszki Éva design menedzserek tartottak remek projekttervező műhelyt és prezentációs technikákról szóló előadást.

Női Együttható Rita és Éva előadása 2. nap

(Fotó: Mohai Balázs)

Aztán Megellai Orsolya pályázati szakértőtől, a Syreon Resarch Institute pénzügyi vezetőjétől hallhattunk műhelytitkokat a pályázatírásról és a megvalósíthatóságról.

Női Együttható Megellai Orsolya

(Fotó: Mohai Balázs)

Végül a társadalmi hatásmérés és a szociális térképezés rejtelmeibe adott betekintést dr. Szabó Tamás, a Milton Friedman Egyetem docense.

Női Együttható Szabó Tamás

(Fotó: Mohai Balázs)

Saját projektjeim szempontjából magam is sok hasznosat hallottam és tanultam.

Női együttható második nap csoport

(Fotó: Mohai Balázs)

A két nap egyértelműen deklarált értékrend mentén kialakított tematika szerint, feszes időkeretek között, intenzív alkotókedvben, mégis könnyed hangulatban telt. A résztvevőknek bőven volt mit hazavinniük. A program egészen június végéig folytatódik. A kezdőcsomag jó alap a tervezéshez, s indulhat a kivitelezés. A következő hónapokban a pályázók egyéni és kiscsoportos online mentorálást kapnak, majd még egy alkalommal részt vehetnek egy kétnapos készségfejlesztő tréningen, hogy aztán a június 23-i záró rendezvényen bemutathassák projektjeiket. A részletek megismerhetők a Női Együttható program honlapján.

Nektek pedig hajrá, Hölgyeim!

***

A Női Együttható program támogatói az Amerikai Külügyminisztérium Alumni Engagement Innovation Fund és a budapesti Amerikai Nagykövetség

 Női Együttható szponzorok