Pályaorientációs Police Café Tatabányán

  

A hetedik, egyben utolsó állomásához érkezett a Komárom-Esztergom vármegyei Pályaorientációs Police Café sorozat. Tatabányára is már szinte visszajárok, de mindig tartogat újdonságokat. Mint ahogy a műfaj is. Most az volt a legjobb, hogy tíz középiskolás fiatallal lehetett beszélgetni a pályaválasztásukról. És mondhatom, sok fontosat és megszívlelendőt megtudtunk tőlük…

 

***

Tatabányára is mondhatnám, hogy vissza a kezdetekhez, hiszen innen indult 2021. szeptember 28-án az első Komárom-Esztergom megyei Police Café, akkor közlekedésbiztonsági témában. Most a vármegyei Pályaorientációs Police Café sorozat utolsó rendezvényét tartottuk itt. Ezzel lezárult a hét várost bejáró sorozat és az idei rendőrkávézás is a vármegyében.

A 2023. november 23-i rendezvényt dr. Madari Csaba r. ezredes, a Tatabányai Rendőrkapitányság vezetője nyitotta meg. Némi nosztalgiával fűszerezte gondolatait, hiszen annak idején ő még a Rendőrtiszti Főiskolán tanulhatta a szakmát. Azt mondta, kíváncsian várja, hogy a mai fiatalok miként választanak maguknak pályát, és ha ez éppen a rendőri lenne, akkor azt miért és mikor döntik el.

Különösen örültem, hogy ezúttal nem én vetettem föl, hanem a középiskolások, hogy a toborzás szót ideje volna kivenni a rendőrség szótárából, és felcserélni valami korszerűbbel, a mai fiatalokhoz jobban illővel. A pályára vonzás, pályára orientálás már régen használatos szavak, mégsem tudnak teljesen elterjedni. Ennek okaiba most sem szeretnék belemenni, pedig ezekben rejlik a lényeg. Akit ez a kérdés érdekel, nézzen utána ebben a tanulmányban és ebben a jegyzetben. Az ezzel a fajta pályára orientálással foglalkozó projektet nem győzöm eleget ajánlani, mégsem ér el azokhoz, akik a kérdésben érdemi döntést hozhatnának.

Mivel a mostani témagazdák – Lajer Sándor, Tamási Zsolt és Hanyu Ramóna – remekül vezették az asztaltársaságok beszélgetéseit, a megnyitóban a kapitány által feltett kérdésre a válaszok csupán pár órát várattak magukra. És bizony kiderült, hogy a mai fiatalok is vágynak kalandra, biztos munkahelyre, jó csapatra, így elsősorban ezt várják egy munkahelytől is. Ha ezt a rendőrség nemcsak ígérné, de meg is tudná adni számukra, akkor bizony jönnének közénk. Mind a tíz jelen lévő fiatal egyértelműen azt állította, hogy ha a pályára vonzás módjai közül választaniuk kell, akkor szívesebben beszélgetnek őszintén egy hús-vér rendőrrel – vagy többel is, ahogyan a mai Police Caféban történt –, mint hogy megnézzenek egy félperces TikTok videót. A válaszuk néhányunkat meglepett, de én persze nagyon örültem ennek.

Egy fél sort mindenképpen megérdemel egy kedves jelenlegi mesterhallgatóm, aki a tatabányai Roma Police Caféban és ebben is jelen volt. Egyelőre csak név nélkül említem, mert szeretném őt rábírni valami kis apróságra, ami ha sikerül, úgyis hallanak még róla az olvasók. Ha meg nem, akkor merüljön feledésbe.

A vármegye új főkapitánya, Boross Zoltán r. ezredes is benézett hozzánk egy kávéra, így megismerkedhettem vele. Úgy láttam, örömmel konstatálta, hogy jó hangulatban megy a munka, kollégái mindent megtesznek, hogy legyen utánpótlás. Olyan sorozatot ugyanis, amelyben a vármegye mind a hét kapitánysága kifejezetten a pályára vonzás céljából hívja Police Caféba az érintetteket, sehol máshol az országban nem rendeztek még.

Gratulálok tehát a komárom-esztergomiaknak, és kívánom, hogy a jövő év is hozzon számukra sok új ötletet, lehetőséget, hogy élen járhassanak az innovációban!