Police Café Extra 56. – Police Café képeslap Bólyból

 

Az őszi falevelek mellett sűrűn hullanak a Police Café képeslapok is. Azon a napon, amikor mi Komlón kamaszokkal kávéztunk, a szomszédos Bólyban Tóth József egy másik Rendőrkávéházat moderált. Onnan küldte lelkes beszámolóját. A címben általa jelzett nosztalgia oka, hogy 2022. november 24-én ugyancsak a bólyi Erzsébet Fogadóban jöttek össze kávézni a résztvevők. Sőt, 2017. november 7-én az egész járási Police Café kísérlet is ugyanitt indult! Az akkori álom végül is valóra vált. Jó kis visszatérés ez. Nézzük, most miről beszélgettek.

 

***

 

Tóth József: Bólyi (nosztalgia) Police Café az Erzsébet Vigadóban

 

Viharos szél, szakadó eső, ám a résztvevők mégis megjelentek. A kettős fronthatás és a hosszas adminisztratív teendők (jelenléti ív, hozzájáruló nyilatkozat, a bemeneti, majd a végén a kimeneti kérdőív kitöltése) ellenére lelkesen beszélgettek a kávéház két asztalánál. A diskurzus témái Bóly és térségének közlekedési helyzete, valamint a kiberbiztonság voltak, a témagazdák pedig – ahogy a résztvevők megállapították – „profi módon járatosnak” bizonyultak. Nagy öröm – és egyben a módszer hasznosságának bizonyítéka –, hogy a vendégek sorra idéztek olyan eseteket, ügyeket, melyek a tavalyi, egészen pontosan 2022. november 24-i bólyi Caféban még problémaként jelentek meg, ám az idei esztendőre már megoldást nyertek.

A közlekedési örökzöldekhez (gyorshajtás, parkolási nehézségek, biztonsági öv használata) olyan unikális témák csatlakoztak, mint az elektromos roller és kerékpár, a segway, az idősek és mozgáskorlátozottak robogóinak kérdésköre. Szinte filmes téma lehetne egy idős úr esete, aki rokkantjárművével való haladás közben elaludt, így az árokban landolt. Az aggódó szemtanúk azonnal mentőt és rendőrt hívtak, akiknek csak annyi teendőjük akadt, hogy felébresszék a szerencsétlenül járt ügyfelet, és az árokból kitolják a járművét. Ő nagyon meglepődve és kissé morcosan konstatálta, hogy mi történt. Megfogalmazódott, hogy az elrettentésre épülő megelőzés és a büntetések vélt visszatartó ereje helyett nagy szükséges volna a diákok képzésére, hogy javuljon a közlekedési kultúra.

A második téma problémafeltáró fázisának fókuszába a digitális tájékozatlanság és a felhasználói tudatosság hiánya került. Ezzel szemben az internetes csalók minden generációt a „szeretetnyelvükön” szólítanak meg – mondták el a résztvevők. Megoldási alternatíva lehet az út megtalálása a megfelelő platformokon (TikTok, Fb, YT) a különböző korosztályok felé (eltanulva a bűnözők technikáit). És nyilvánvalóvá kell tenni, hogy hogyan előzhető meg a baj, és mi a teendő, ha mégis bekövetkezik. Cél a befogadás erősítése, hiszen az a szemlélet, hogy „a rossz dolgok mindig mással történnek, velünk soha”, nem működik.

Az összegzéseket követően a délelőtt lezárásaként az immár aktuális fordulattal köszöntek el egymástól vendégek és vendéglátók: „Jövőre, veletek, ugyanitt!”

Úgy legyen!