Police Café Extra 41. – Police Café képeslapok Baranyából

 

BAMBT Szigetvár Café kép vágott

Névnapjára hogy is kaphatna az ember jobb ajándékot, mint egy kedves Police Café képeslapot Baranyából? Ráadásul négy eseményről is tudósítják rendőr barátai. Aki tudja, mi köti össze Szigetvárt, Szentlőrincet, Mohácsot és Bólyt, az kap egy rendőrkávét. Aki nem tudja, olvassa el az alábbi képeslapot!

2022. november 8-án Szigetváron a Városi Könyvtárban, 2022. november 15-én Szentlőrincen a Polgármesteri Hivatalban, 2022. november 22-én Mohácson a Városi Könyvtárban, 2022. november 24-én pedig Bólyban az Erzsébet Vigadóban rendezett Police Cafét a Baranya Megyei Bűnmegelőzési Tanács és a megyei rendőr-főkapitányság Kommunikációs és Megelőzési Osztálya.

Az előzmények ismertek: 2022. május 9-én módszertani képzésben részesültek a baranyai kollégák, mert egy komoly sorozatra szánták el magukat: Baranya megye mind a tíz járásában – mert ez köti össze a fenti négy várost – Police Cafét rendeznek az ősz és a tél folyamán, így térképezve fel az egyes járások biztonsággal kapcsolatos problémáit, és egyúttal építik az ezek megoldását kereső civil és rendészeti szakemberek kapcsolati hálóját. Az első alkalom Pécsett volt 2022. október 13-án, ezt még magam moderáltam. Itt hospitált az a három moderátor, akik a többi kilenc esemény házigazdáiként most képeslapon írták meg első élményeiket. Felfedem kilétüket, hiszen büszke vagyok rájuk.

Azért kezdem Oppé Lászlóval, aki ebben a projektben a Baranya megyei Bűnmegelőzési Tanács titkáraként a szervezés egy részét is kézben tartotta, mert vele „élménypedagógia testvérek” vagyunk. Ez azt jelenti, hogy 2015-ben egy hétig együtt tanultuk ezt a módszert, és azóta többször dolgoztunk már össze. Mindig megbízható, korrekt kolléga, akivel fél szavakból is megértjük egymást.

Tóth József Oppé Laci trénertársa, és mint ízig-vérig civil, magától értetődően adódott, hogy ő lesz a másik moderátor. Vele is volt már alkalmam együtt dolgozni, és kedélyes, derűs nyugalma alapján könnyen megelőlegeztem neki a bizalmat, hogy jól elboldogul a Rendőrkávéházban is.

A kis csapat harmadik tagja pedig Panni Andrea, aki a Baranya megyei Rendőr-főkapitányság Kommunikációs és Megelőzési Osztályának vezetője. Ebbéli minőségében nyilván a megyei Police Café sorozat másik fő szervezője. Azt hiszem, nem túlzok, ha azt állítom, nem kellett sokáig győzködni, hogy álljon e mögé a projekt mögé. Ám hogy ő maga is moderátor legyen, ahhoz azért kellett egy kis bátorítás. Remélem, nem bánta meg, hogy hagyta magát meggyőzni.

Következzenek tehát az általuk jegyzett Police Café képeslapok. Kíváncsi vagyok, mi az első négy alkalom utáni tapasztalatuk.

***

 

Oppé László: Az első…

Életem első Police Café alkalmára, ahol moderátor lehettem, nagy izgalommal készültem. A Katkától kapott iránymutatások alapján készültem fel, és még vázlatot is készítettem. Két asztalgazda – Pápai Balázsné r. alezredes és Borsné Hamvas Georgina r. százados irányításával dolgoztuk fel az iskolai erőszak és a gyermekotthonokban elhelyezett fiatalok szökéseinek témáját. A vendégek mind szakemberek voltak, hiszen a gyermekjóléti, gyámügyi terület és a helyi iskola képviselőiként aktív ismerői a jelenségeknek. Igyekeztünk kellemes hangulatot teremteni: kávé, ásványvíz és sütemény gondoskodtak róla.

Az iskolai erőszak kapcsán beszélgettek a család működési zavarairól, a szülői mintáról, a hozzátartozók közötti erőszakról, a határvonalak ismeretének hiányáról, az online veszélyekről és arról, hogy megvannak-e az iskolai feltételek a probléma kezelésére. A javaslatok között szerepelt, hogy a sulizsaru többet tartózkodjon az iskolában, mivel munkája nagyon eredményes. Jogsértés esetén az iskolák tegyenek bejelentést/feljelentést, és ne féltsék az iskola jó hírét. Többen vegyenek részt a prevenciós programokon, és a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság adja át megelőzési kisfilmtárát a helyi iskola részére.

A másik asztalnál a gyermekotthonokban elhelyezett fiatalok szökéseinek okait gyűjtötték össze. A jelen lehetőségei és a jövő tervei (a realitások és az álmok) között keringtek a gondolatok. Javaslatként elhangzott, hogy fiatalabb életkorban, már 10 évesen kerülhessenek be a gyerekek az otthonba. Emelni kellene a szakemberek és nevelőszülők létszámát és anyagi megbecsülését. A gyámoknak, nevelőszülőknek gyakorlatorientált képzéseken kellene részt venniük. Csökkenteni szükséges a lakásotthonok közötti különbségeket. És jó lenne, ha háztartástant, családtervezést tanulhatnának az iskolában a fiatalok.

A visszajelzések alapján egy jó hangulatú, kellemes és hasznos Police Cafét tartottunk Szentlőrincen. Örülök, hogy részese lehettem.

 BAMBT Szentlőrinc Oppé jó

***

Tóth József: Café-nosztalgia Bólyban

Kedves Katka! Ígéretem szerint mellékelten küldöm a pár sort. Nagyon klasszul sikerült a Café. Bólyban ugye már ez volt a második, és képzeld, néhányan emlékeztek az elsőre! Ez a kis nosztalgia és a mostani közös munkálkodás megalapozta a sikert. Nagyon aktívnak mutatkozott a csapat. Az iskolai erőszak és a térséget érintő közúti közlekedési problémák feltárása során az alkotó gondolkodás és problémamegoldás jellemezte a munkát.

Mindenkinek ilyen első moderálást kívánok! Neked pedig nagyon boldog névnapot!

BAMBT Bóly Tóth Józsi

***

Panni Andrea: A lelkiismeretes moderátor

 

Megtiszteltetésnek éreztem, amikor Katka felkért, hogy legyek Police Café moderátor, de az első gondolatom az volt, hogy nem is tudom, mit kell mondanom. Mivel nem szerettem volna, hogy bárki csalódjon egy Rendőrkávéházban, ahol én leszek a „főpincér”, ezért – na nem csak ezért, hanem mert a képzéshez hozzátartozik – elmentem hospitálni Pécsre, a sorozat első alkalmára, amelyet még Katka moderált. Bevallom, hogy videóra is vettem, mit és hogyan csinál, majd otthon esténként többször visszanéztem és jegyzeteltem. Úgy gondolom, így már jól felkészülve üdvözölhettem a vendégeket a szigetvári Police Caféban.

Két asztaltársaság két témagazdával a lakásotthonban elhelyezett fiatalok szökéseiről és a fiatalok szenvedélybetegségeiről beszélgetett. A meghívott vendégek a témákhoz igazodtak, így például pedagógusok, gyámügyi szakemberek jöttek el, vagyis mindazok, akik a gyermekvédelemben jelzőrendszeri tagok. Nagyon aktív volt a társaság mindkét asztalnál. Sok-sok hasznos gondolat született, és miközben hallgattam a „pincéreim” összefoglalóját, bennem is nagyon sok minden fogalmazódott meg.

És nem mellesleg a kávé is finom volt. Ahogy a gondolatok elfogytak, nagyon sajnáltam, hogy vége lett. De szerencsére a sorozat folytatódik, és lesz még alkalom a szakmai párbeszédre.

 BAMBT Szeigetvár Panni Andi