Police Café Speciál – persze hogy Pécsett

Police Café Speciál – most ezzel az újítással rukkoltak elő a baranyaiak. A 2023. szeptember 13-i Rendőrkávéház sajátosságát az adta, hogy itt a humán erőforrás helyzete, a kollégák megtartása és a rendőri utánpótlás biztosítása volt a téma. Ennek megvitatásához hívtak meg ezúttal civil szakembereket is.

***

Egy hónap híján éppen egy éve, 2022. október 13-án volt utoljára Police Café Pécsett https://policecafe.hu/ujra-police-cafe-pecs/. Az meglehetősen nosztalgikusra sikeredett, hiszen ismét a Zsolnay Negyed biztosított kellemes környezetet a meghívottaknak, miként 2014 júniusában a legelső Rendőrkávéháznak is https://policecafe.hu/teszt/. Idén 9 éve, hogy Pécsett elindult valami fontos és izgalmas folyamat, ami azóta csak terjed és terjed…

De ez a Café most más volt. Különleges, úgy is mondhatnám, sajátos – Police Café Speciál lett hát a neve.

Ennek a 2023. szeptember 13-i különleges Rendőrkávéháznak az ötlete még tavasszal merült föl a pécsiekben. A Police Café Speciál célja és megvalósítása – Pécshez, a Police Café hazájához híven – innovatív volt. Elsőként rendeztünk ugyanis az országban olyan Rendőrkávéházat, amelyben kifejezetten a humán erőforrás kérdései kerültek a figyelem középpontjába.

Nem szeretném hosszasan részletezni, miért különösen aktuális ez a téma, hiszen ezeken a fórumokon sok olyan információ is elhangzik, amelyekhez csak a résztvevőknek van közük. De az tudható, hogy sokszor sok helyen és sokféleképpen kerül szóba évek óta a rendőrségi szakemberek utánpótlásának, megtartásának egyre súlyosbodó problémája. Ám így, ahogy most mi Pécsett beszélgettünk róla, még soha és sehol nem tette senki, ebben biztos vagyok. Tudniillik Café módszerű nyílt, hosszas (hat órán át tartó!) és őszinte párbeszéd formájában. Bár itt a rendőrökről szólt minden, övék volt a főszerep, de civil vendégeket is hívtunk, hogy az ő szempontjukból is rálátást nyerjünk az esetleges megoldási lehetőségekre. És nyertünk! Mert nagyon is szükség volna az új szemléletre. Amennyire én meg tudom ítélni az elhangzottakat, volt mit hazavinni a rendészeti szakembereknek. Csak győzzék beépíteni a hétköznapi humánerőforrás-gazdálkodásukba. Szerencsére sok vezető is jelen volt – nyilván nem véletlenül.

A rendezvényt protokoll szerint az annak ezúttal különleges helyszínt – a pécsi püspöki palota látogatóközpontként üzemelő Magtárát – adó házigazda, Felföldi László pécsi megyéspüspök, illetve dr. Harmati Béla r. ezredes, a Baranya vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója nyitották meg. Az egyik moderátor dr. Gaál Gyula r. ezredes, a Pécsi Rendőrkapitányság hivatalvezetője, a Rendőrség Tudományos Tanácsának alelnöke volt, a másik pedig jómagam. A megtisztelő lehetőséget ezúton is köszönöm.

A témák és az azokat vezető témagazdák pedig az alábbiak voltak:

  1. Toborzás, kiválasztás – Takátsy Zoltán r. alezredes, a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság humánigazgatási szolgálatvezetője
  2. Alkalmasság, felvételi követelmények, beválás – Dr. Hegyi Hella, a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság pszichológusa
  3. Humánigazgatás, a rendőri munka nehézségei – Németh Szilveszter c. r. alezredes, a Pécsi Rendőrkapitányság humánigazgatási kiemelt főelőadója
  4. Munkaszervezés, belső együttműködés – Maxim Tímea, a Pécsi Rendőrkapitányság rendvédelmi igazgatási alkalmazottja
  5. Egészségmegőrzés, mentális egészség – Nagy Norbert atya a Pécsi Egyházmegyétől

A megvitatásra 40-40 perc állt rendelkezésre, ami, tekintettel a fenti témák jól érzékelhető komplexitására, természetesen nem lehetett elég. De annyira mindenképpen lehetőséget adott, hogy kölcsönösen inspiráló gondolatokat ébresszen a résztvevőkben. És talán elindítson valami változást, legalább helyi szinten. A szervezők ennek érdekében heterogén összetételű társaságot igyekeztek összehozni. A rendőrség részéről volt itt kapitányságvezető, osztályvezető, őrsparancsnok, hivatalvezető, alosztályvezető, humánigazgatási kiemelt főelőadó, megelőzési főelőadó, áldozatvédelmi referens, főnyomozó és nyomozó.

A társszervezetet a vármegyei katasztrófavédelmi hivatalvezető és humánigazgatási főelőadó, a civileket pedig egyetemi oktatási igazgató, gimnáziumigazgató, járási hivatalvezető, közterület-felügyeleti vezető, ügyvezető igazgató, kommunikációs szakember és HR igazgató képviselte.

Összesen negyvenen voltunk, ami igencsak szép létszám. És amint a felsorolásból érzékelhető, meglehetősen sokféle nézőpont találkozhatott.

Ebben a rövid beszámolóban lehetetlen volna még csak összefoglalni is, mi minden hangzott el, és ahogy fentebb írtam, különben is csak a jelenlévőkre tartoznak a részletek. De annyit elárulhatok, hogy a fenti témák mentén ennyi információ, tapasztalat, vélemény és tudás ilyen rövid idő alatt ennyi ember közötti összegyűjtésére, strukturálására, feldolgozására és megosztására nemcsak szerintem nem létezik más, a Caféhoz fogható módszer, hanem a körünkben jelen lévő több tapasztalt tréner, szervezetfejlesztő, moderátor és vezető szerint se. Ez azért elég jó visszaigazolása mindannak, ami miatt ezt a műfajt olyan nagyon preferálom.

A zárszót Korontos Zoltán r. ezredes, a Pécsi Rendőrkapitányság vezetője mondta. Mint mindig, realista optimizmusával most is hitet tett amellett, hogy az itt elhangzottak nem mennek, nem mehetnek veszendőbe. Egyrészt a szervezetfejlesztési munkában közép- és hosszú távon bizonyosan hasznosíthatók, másrészt a vezetési stílus finomhangolásával és a parancsnoki gondoskodás eszközeivel a vezetők akár azonnal javíthatnak a szervezeti érdek és a kollégák egyéni érdekeinek az összhangján.

Mit lehet ehhez hozzátenni? Legyen így! És folytassuk a speciális Rendőrkávéházak sorát! Mondjuk ez ügyben már van jó hírem: három hét múlva, október 6-án Bács-Kiskun vármegye következik. Előre szólok: Café Kata onnan is jelentkezik.