Segítség, SOS Kapitány!

 

 

Tudástár 112 – Tudd, hogy segíthess! Rendhagyó könyvbemutató és sajtótájékoztató, Szeged, 2020. február 11.

 

2019 őszén megint a közelébe kerültem egyik kedvenc szakmai témámnak, a 112-es segélyhívó működésének. Ha összeszámolom – és most megtettem – idén huszonkét éve, hogy foglalkozom vele, igaz, akkortájt még rendőrségi ügyeletnek hívták azt a helyet, ahol a 107-es szám csörgött. Sok minden változott azóta, de a lényeg ugyanaz: a bajban lévő állampolgár betelefonál egy ismert ingyenesen elérhető számra, és jól felkészült szakemberek a segítségére sietnek.

Ráadásul, megint összeértek a szálak, ezúttal kettő. Az egyik egy Csomós István kollégámnak és nekem szóló megtisztelő felkérés a Semmelweis Egyetemnek a sürgősségi ellátással kapcsolatos 2019. október 12-i szakmai konferenciájára. A másik pedig egy ún. 112 szakmai nap Szegeden. Előbbiről írtam itt, utóbbiról pedig most fogok. A kettő között szinte napra pontosan négy hónap telt el. Ez alatt persze nem tétlenkedtem: sok más mellett írtam és lektoráltam egy-egy, a témához és – mint mindjárt kiderül – egymáshoz is szépen kapcsolódó szöveget.

Január közepén épp elkészültünk szerzőtársammal a konferencia-előadásunkból szerkesztett tanulmányunkkal, amikor egyszer csak megérkezett postafiókomba a „Tudástár 112 – Tudd, hogy segíthess!” című kiadvány elektronikus változata. Decemberben jelent meg, s hivatkoztunk is rá a tanulmányban, mint egy hőn óhajtott vágy első tárgyi megtestesülésére. A vágy lényege, hogy a 112-es segélyhívó vonal végén készenlétben álló segítő szervezetek – szigorú ábécérendbe sorolva: a mentők, a rendőrök és a tűzoltók – együttműködése még gördülékenyebbé váljon. A frissen megjelent Tudástár ékesen bizonyítja, hogy a színvonalas szakmai összefogás mennyire gyümölcsöző tud lenni.

A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság, a Csongrád megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi Regionális Mentőszervezete, valamint a Magyar Vöröskereszt Csongrád Megyei Szervezete közös munkájának eredményeként született meg az az igényes, képes, színes, praktikus tanácsokat tartalmazó füzet, amely egyszerűen, világosan magyarázza el, mit kell tenni, kit és hogyan kell értesíteni baleset, bűncselekmény, rosszullét, sérülés és tűz esetén. Mert a jól működő sürgősségi beavatkozáshoz a tájékozott, megfelelő információkkal rendelkező és talpraesett, segítő szándékú polgárok is hozzátartoznak. Miközben a segítő szervezetek szakembereinek felkészítésével vagyunk elfoglalva, erről – eléggé el nem ítélhető módon – sokszor megfeledkezünk. És valljuk be, maguk a segítő szervezetek is hajlamosak önmagukra koncentrálni, s kevéssé az állampolgárokra. Magam egyetlen aprócska üdítő kivételt ismerek, egy 2010-es könyvet (Gratzer Gábor – Sövényházy Edit – Szabó Henrik: Megóv-lak. Bűnmegelőzési jó tanácsok fiataloknak, felnőtteknek. Korona Kiadó, Budapest). Ennek a Rendőri intézkedések című utolsó fejezetében, a Segélykérés címnél van szó a segélyhívásokról.

A segélyhívó használatával kapcsolatos felvilágosító munkát azonban nem lehet elég korán kezdeni. A most elkészült Tudástár elsősorban az általános iskolás gyerekek számára is befogadható legalapvetőbb ismereteket dolgozza föl, és igyekszik nagyon érthetően fogalmazni, de azért alapvetően a szülők és pedagógusok a célközönsége, akiknek a közvetítésével aztán az információk módszeresen feldolgozott formában juttathatók el a gyerekekhez. Ennek számos jobbnál jobb fóruma lehetséges, és a Csongrád megyeiek az elmúlt évben kitűnő példát mutattak e téren.

Amikor készen voltam a lektorálással, felmerült bennem, hogy érdemes lenne erről a szép szakmai eredményről beszámolni. Néhány információ pontosítása érdekében felvettem a kapcsolatot a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetőjével. M. Toronykőy Márta készségesen bocsátotta rendelkezésemre az egész program szakmai összefoglalóját. Ebből szedtem össze és idézem a történéseket, szépen sorjában:

A 2018-ban útjára indított program a 112-es segélyhívó számot és a segítő szervezeteket hivatott népszerűsíteni. Az ötmillió forintos anyagi támogatásból első lépésként a szegedi és hódmezővásárhelyi tankerületi központok, valamint az egyházak segítségével rajz- és szlogenpályázatot hirdettek az általános iskolások körében, hogy megtudják, a gyerekek számára mit jelent a 112-es szám. A beérkezett közel 250 pályaműből több kategóriában díjazott a zsűri, a legszebb műveket, legjobb szlogeneket több mint egy hónapig kiállították a Szegedi AGORA nagytermében. A díjátadó ünnepséggel egy időben hirdették meg a „112-Tudd, hogy segíthess!” online vetélkedőt. Ezt követően elkészítették a „112-Tudástár” digitális változatát, és elektronikusan eljuttatták valamennyi megyei általános iskola részére.

Az online vetélkedőre jelentkező összesen 51 ötfős csapat a Tudástár alapján felkészült, és egy egyfordulós, két órában nyitva álló webes versenyen mérte össze tudását. A 12 legeredményesebb csapat jutott be a megyei döntőbe. A továbbjutottak részére Szegeden és Hódmezővásárhelyen 14-14 órában gyakorlati továbbképzést és a 2019. április 5-én rendezendő megyei vetélkedőre való felkészítést tartottak. Akiknek nem sikerült bejutni a döntőbe, azoknak Szegeden és Hódmezővásárhelyen az internetbiztonsággal és a drogfogyasztás megelőzésével kapcsolatos előadásokat szerveztek. A két előadáson több mint 300-an vettek részt. További gyakorlati oktatásban, tapasztalati képzésben részesültek június 6-án a Szegedi Vadasparkba kilátogató gyerekek. A közel 500 fővel megtartott rendezvényen az osztálylétszámú csapatok 15 állomáshelyből legalább hármat kellett, hogy felkeressenek, és teljesítsék a rájuk váró elméleti, ügyességi vagy épp bátorsági próbát.

A projekt hosszú távú fenntarthatóságát biztosítva létrehozták a www.bulisbiztonsag.hu weblapon a „112-Tudd, hogy segíthess!” menüpontot, ahol megtalálható a teljes projekt fényképpel illusztrált leírása, valamint február 11-től – az  Európai Unió  tagállamainak 112-es napjától – a Tudástár is. A támogatás terhére lehetőség volt a 112-Tudástár korlátozott számú nyomtatott kiadására is, így az iskolákba rendszeresen kilátogató segélyszervezet képző/oktató kollégái akár tankönyvként is használhatják a hiánypótló kiadványt.

A projekt zárásához közeledve hirdették meg az év során életre keltett 112-es szuperhős figura névadó pályázatát. A zsűri a 140 beérkezett névből választotta az „SOS Kapitány” nevet. És még mindig nincs vége. Azt még kevesebben tudják, hogy az EU-nak 112-es dala is van, amely még csak négy nyelven hallható. A csongrádiak gondoltak egy nagyot, és a dal magyar szövegének megírására pályázatot hirdettek. A nyertes szöveget Tandi Flóra, szegedi származású énekesnő az ősszel kiadni tervezett albumán – mint a társadalmi felelősségvállalás szép példáját – fogja elénekelni.

A projekt erőssége maga a 112-Tudástár és a hozzá kapcsolódó költséghatékony online vizsgarendszer, az arra kidolgozott 50 kérdéssel. Mindezt megfelelő központi támogatás mellett akár országos szintűvé is lehetne – és kellene is! – emelni, hogy egy ilyen hiánypótló kezdeményezés ne álljon meg a megyehatárokon. További fejlesztési lehetőség rejlik a Tudástár, valamint a vizsgarendszer középiskolai szintre való emelésében is.

Összességében elmondható, hogy a projekt időszakában közel 1000 gyermekhez jutott el valamilyen módon a 112-es segélyhívó szám fontossága és szellemisége. Az együttműködőkkel tárgyalnak a folytatásról, de a támogatás még hiányzik…

A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányságon 2019. december 5-én tartották a projektzáró ünnepséget, ahol a szakemberek bemutatták az elmúlt időszakban végzett közös munkát, illetve a Tudástárat.

Most, e blogbejegyzés megjelenése előtt két nappal, 2020. február 11-én pedig széles körben, elektronikusan is elérhetővé vált a kiadvány.

Túl a kötet helyszíni rövid bemutatásán és méltatásán, illetve a jó hangulatú vetélkedő moderálásán, eldöntöttem: a magam módján segítek a füzet népszerűsítésében. Az ügyet – a segélyhívó vonal helyes használatát – ugyanis rendkívül fontosnak, a bejelentések módjának és baj esetén az elsődleges tennivalók minél szélesebb körben való megtanítását remek kezdeményezésnek tartom.

Hogy a Tudástár közreadásának sajtó előtti bejelentéséből ekkora felhajtás lesz, azt akkor még nem sejtettem. A projekt sorsát szívén viselő M. Toronykőy Márta azonnal cinkosául fogadott. Amikor január elején telefonon beszéltünk, elárulta, hogy a kiadvány nyilvánossá tételét valamikor februárra tervezik. Innen már ötlet ötletet követett, és felbujtóból bűnsegéddé avanzsáltam: hamar megszületett a gondolat, hogy jó lenne, ha a bemutató nagyobb visszhangot válthatna ki. Gyanítottam, hogy kevesen tudják ebben az országban, hogy létezik az Európai Unió tagállamainak ún. 112-es napja, amely február 11-én van. Nem nehéz kitalálni, mi történt. Szinte egyszerre mondtuk: Tartsuk ezen a napon a hivatalos könyvbemutatót, és tegyünk mellé valami izgalmas eseményt! Így állt össze a majdnem másfél órás program, amihez a csongrádi bűnmegelőzőknek ezúton is gratulálok! Legfőképpen azt kívánom, hogy az egész országban megismerjék a kiadványt és a hozzá kapcsolódó módszertant!

Az eseményt hivatalosan ugyan sajtótájékoztatónak nevezték, de ez sokkal több volt annál. Egyrészt az ügy megér ennyi időt, sőt, ahogyan a csongrádiak másfél éve tartó projektje mutatja, sokkal többet is. Másrészt nem egyszerű és főleg nem egy szokásos, formális tájékoztató volt csupán, inkább egy élő, interaktív bemutató, ahol a gyerekekből és felnőttekből álló két csapat egy rövid, pörgős vetélkedőn kipróbálhatta a tudását is. Mert nagyon fontos: Tudd, hogy segíthess!

 

112 nap délmagyar 3

112 nap délmagyar 4

112 nap délmagyar 8

 

 

A délmagyar.hu oldalon olvasható egy képes beszámoló az eseményről.

A police.hu-ra pedig ez a tudósítás került.