Nem digitális vendégnaplók 19. rész – Prevenciós Tükör

 

 Csoportkép Expo

 (Fotó: Vaszkó Viktor, BRFK Kommunikáció)

Még mindig bűnmegelőzés… mert ugye abból sose elég. Egy évvel ezelőtt számoltam be lelkesen az akkor a Budapesti Rendőr-Főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya által először megrendezett Bűnmegelőzési Expóról. Az esemény olyan sikeres volt, hogy eldöntötték: jövőre is megtartják. És lőn. 2023. április 13-án 9 és14 óra között a rendőrség Teve utcai épületének erre alkalmas tereit megtöltötték a bűnmegelőzési szakma képviselői és az általuk meghívott hazai partnerek, sőt, idén már külföldi vendégek is. Ez utóbbi tény jelentőségét más szempontból már ecseteltük. Az alábbiakban röviden felvillantom a mintegy 220 főt megmozgató rendezvény menetrendjét. Megjegyzem: a BRFK méltán lehet büszke erre a nagy érdeklődésre. S persze majd azt is elárulom, hogy mit kerestem ott, illetve hogy miért a vendégnaplóba illik a beszámoló.

A hivatalos megnyitó után a HUKOSZ Magyar Ebfajták Szövetsége kuvaszkutya-bemutatójával (Vetter Szilvia) vette kezdetét a színes kavalkád. Osztoicsné Czéder Andrea bűnmegelőzési osztályvezető, mint házigazda, bemutatkozásra szólította az egyes kiállítási standoknál helyet kapó alábbi szervezeteket és projekteket képviselő asztalfőket (neveik zárójelben): Életrevaló Egyesület (Preszl Éva); KV Társulat, Láthatáron Csoport (Száger Zsuzsanna); Szabad Labor Drámaműhely (Somogyi Tamás); „Erősebb NEM” – a ZKNP plakátkampánya (Adler Katalin és Sivadó János); a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány NEMECSEK programja (Vásárhelyi-Kiss Barbara); Drogkutató Intézet (Molnár István Jenő); (V)ÉSZJELZÉS – Szabadulószoba (Tóth Béla László); Dombóvári kortárs segítők (Gábor Zoltán és Tóth Szilvia); Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (Király Borbála); a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács Hello Biztonság online játéka (Bácskai Tünde); Budapesti Áldozatsegítő Központ (Czipóth Lukács, Hannus Emese, Hudák Péter, Bíróné Szunai Orsolya Petra); Budapesti Polgárőr Szövetség (Ikladi Endre); Prevenciós Tükör (NKE, Molnár Katalin).

A Bűn- és Baleset-megelőzési Centrum előadótermében „Szer, ami megváltoztat” címmel a kábítószer-fogyasztás aktuális kérdéseiről zajlott pódiumbeszélgetés, amelyet Nothoff Ingrid vezetett. Beszélgetőtársai DJ Yamina (Illés Viktória), Zacher Gábor, Szarvas Erika és Molnár István Jenő voltak.

A Bűn- és Baleset-megelőzési Centrumban Ovisarok működött a legkisebbek foglalkoztatására. M. Toronykőy Márta vezetésével a „Panna és Barna Biztonságbolygója” című fúziós prevenciós program mutatkozott be kerületi óvodások bevonásával. A Télikertben berendezett Gyerekszigeten a „Sütni jobb!”, a „Mobil-mesék” és az EGYSIMAEGYFORDÍTOTT Egyesület érzékenyítő foglalkozásain Sznopek Veronika, Czirják Erika és Török Flóra várta az érdeklődőket. A rendezvény ideje alatt a játékokat a Budapest XIII. kerületi Csata utcai Általános Iskola 4. osztályos diákjai és az érdeklődők is kipróbálhatták.

Az egyik legnagyobb újdonság az Élő Könyvtár volt. Ez úgy működik, mint egy normál könyvtár: a látogatók a katalógusban böngészhetik az elérhető címeket, kiválaszthatják az olvasni kívánt könyvet, és korlátozott időre, a rendezvényen 10 percre kikölcsönözhetik azokat. Ám itt a könyvek emberek, akikkel beszélgetni lehet. Élő könyveink Bereczki Enikő generációs szakértő, Baracsi Katalin internetjogász, Fekete Zsombor játékfejlesztő, Mészáros Dorka író, kriminológus és Szécsényi András, alias Szecso influenszer voltak.

Nos, ehhez a kínálathoz és a kivitelezés magas színvonalához csak gratulálni lehet.

Hogy ott lehettem – sőt, lehettünk –, azt pedig a rendezőknek ismét köszönni tartozom. Tavaly a Police Cafét mutathattam be, mint kiállító, és akkor is vihettem magammal két RTK-hallgatót. De ezzel a mai jelenléttel a BRFK bűnmegelőzési szakembereivel való sok-sokéves együttműködésünk újabb kellemes – és talán fontos –, immár tudományos állomáshoz érkezett. Ezúttal „Prevenciós Tükör” címen lehetőségem adódott arra, hogy az expo látogatói körében egy 21 kérdésből álló kérdőívvel felmérjem közvetlenül az eseménnyel, közvetve pedig a BRFK BMO-val való elégedettséget. A kutatás kivitelezésében a helyszínen kedves nappali tagozatos hallgatóim voltak segítségemre. Kázmács Tamásnak, Nagy-Kővári Bettinának, Pénzes Jánosnak, Póder Pálmának, Semsi Krisztiánnak, Sziklai Viktornak és Szücs Lucának köszönöm, hogy méltón képviselték az egyetemet. Büszke voltam rájuk, ahogy ott tettek-vettek, de ahogy elmondták, ők sem bánták meg, hogy velem tartottak. Az iskola falain kívül ugyanis kicsit gyakorlatiasabban ismerkedhettek a rendőri munka e szép és nehéz szakterületével.

Egyiküket, Nagy-Kővári Bettinát azért emelem ki külön is, mert a gazdag vásár talán az ő „konyhájára” hozott a legtöbbet. Itt beszerezhette az első friss hozzávalókat, amivel már most elkezdhette az előkészületeket szakdolgozatához. 19 kérdésből álló kérdőíves felmérést végezhetett az expóra látogató civilek körében arról, mit gondolnak a magyar rendőrség bűnmegelőzési tevékenységéről. Ilyen kutatás nemigen létezik, pedig a prevenciós szakembereknek minden érdemi visszajelzésre nagy szükségük volna, hogy ne csak ők legyenek tisztában munkájuk hasznával. Az eredményekről még persze nem beszélhet(ünk), de ami késik, nem múlik. A konzulens viszont kihasználta, hogy igencsak jóban van a Nem digitális napló szerkesztőjével, s ezért nem volt nehéz rábeszélnie, hogy hívja meg Bettit vendégszerzőnek…

 

 

***

 

Nagy-Kővári Bettina: Több, mint kiállítás!

 

A mai napon először vettem részt a második alkalommal megrendezett Bűnmegelőzési Expón. Az eseményt izgatottan vártam, mivel már hetek óta készülünk rá Szuper Katával, azaz Kata Tanárnővel.

Az ok, ami miatt számomra fontos volt ez a nap, az az, hogy a szakdolgozatomat a bűnmegelőzésről fogom írni a tanárnőhöz, így nagyon jó lehetőségnek bizonyult ez a program. A részt vevő civileknek kérdőívet készítettünk, amelyben a bűnmegelőzéssel kapcsolatban tettünk föl kérdéseket, hogy értékes információkhoz jussunk.

Színes programokkal várták a vendégeket, többek között lehetőségünk volt megismerni rengeteg, a szakmájában elhivatott embert, akik segítőkészen és lelkesen végzik munkájukat. Nekem is szívügyem a bűnmegelőzés és azon belül az áldozatsegítés, a fiatalokat fenyegető veszélyhelyzetek megelőzése.

Pozitív volt számomra, hogy ennyi civil szervezet dolgozik együtt a rendőrséggel, és közösen, csapatként fejlesztik és teszik egyre színesebbé a bűnmegelőzéssel kapcsolatos tevékenységeket. Örülök, hogy láthattam, hogy pedagógusok, rendőrök, művészek, influenszerek, állatvédő szervezetek, színészek, polgárőrök, gyermekvédelmi munkatársak és még sorolhatnám, mind egy cél érdekében dolgoznak.

És jó volt együtt lenni és beszélgetni szakasztársaimmal, illetve néhány más diáktársammal is, akiket most ismerhettem meg, mert Kata tanárnő hét hallgatót hozott ma magával. Sokat tanultunk a bűnmegelőzésről, sok új információt szereztünk, és jó embereket ismertünk meg, akik megmutatták, hogy milyen sokféle módon és számos technikával lehet a bűnmegelőzést végezni.

És volt egy extra meglepetés is. A tanárnő összehozott egy számomra meghatározó személlyel, aki miatt középiskolás korom óta kitartóan haladok a rendőri pályán, és célom, hogy mellette dolgozzak, mint bűnmegelőzéssel, gyermekekkel foglalkozó rendőr. Ő dr. Jávorszkiné dr. Molnár Magdolna r. alezredes, a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. De nekem inkább Magdi néni – ha meg nem haragszik érte. Köszönöm neki, hogy annak idején „megfertőzött” ezzel a szakterülettel.

 

 életkép EXPO

 (Fotó: Vaszkó Viktor, BRFK Kommunikáció)