Bűnmegelőzési Expo a bűnmegelőzés napján

 Bűnmegelőzési Expo panorámakép

Április 7-én számoltam be örömmel a Pest és Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bűnmegelőzési Osztályok közös Prevenciós Piknikjéről, hangsúlyozva, hogy megelőzték korukat. És így is van, még ha csak öt nappal is.

De nem akarok úgy tenni, mintha már akkor nem tudtam volna, hogy szervezés alatt van a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának rendezvénye is, ahova szintén belépőm volt. Ők a bűnmegelőzés napjára, április 12-ére időzítették a Bűnmegelőzési Expónak keresztelt eseményt. Bár én jobban örültem volna az eredetileg tervezett börze elnevezésnek, mert az rímelt volna a bűnmegelőzésre, de mindegy, hiszen nem a név számít, hanem a tartalom.

Az ő elképzelésük is hasonló volt a piknikhez, csak ők értelemszerűen a fővárosra koncentrálták figyelmüket, és nem szabad térben gondolkodtak, hanem abban, ami adta magát: a Teve utcai rendőrpalotában. Azoknak az embereknek, szervezeteknek kínáltak bemutatkozási és találkozási lehetőséget, akikkel az évek során együtt dolgoztak a bűnmegelőzés területén. A rendező házigazdák mellett helyet kaptak a budapesti kerületi rendőrkapitányságok rendőrei, az Állatorvostudományi és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói, valamint a rendőrségi székházat is magáénak tudó XIII. kerület általános és középiskoláinak diákjai.

Mindenképpen érdemes felsorolni az összes jelen lévő programot és nevesíteni a résztvevőket, hiszen e lenyűgöző sokszínűségre a BRFK igazán büszke lehet.

Az Auditóriumban a kiállítók közt bemutatkozott az Itt és Most Társulat (Varju Nándor, Szőke Gábor), a Nézőművészeti Kft. „A Gyáva”, a „Soha, senkinek” és a „7 nap” című színdarabokkal (Scherer Péter); a „Toxikoma” című film producere (Illés Gabriella), rendezője (Herendi Gábor) és szereplője (Molnár Áron), valamint aki az alaptémát adta (Szabó Győző). És megismerhettük a Momentán Társulat Smashed Live című programját is.

A közösségi rendészeti szemléletű bűnmegelőzés két kiváló budapesti példájaként itt lehetett a zuglói „Szomszédom a rendőr!” projekt (Adler Katalin, Tomis Károly) és a józsefvárosi „KP3 Közösségi rendész program” (Bajusz Ferenc, Szász Anna, Franz Zsolt, Kocsis Sándor és Kovács András). Hallhattuk röviden beszélni Baracsi Katalin internetjogászt az internetbiztonságról, valamint Vetter Szilviát az Állatorvostudományi Egyetem képviseletében az állatvédelemmel kapcsolatos programjukról.

Megismerhettük a „Drogprevenciós” és a „Trükkös csalások” tematikájú szabadulószobákat, amelyek a „Legjobb Önkormányzati Gyakorlatok” pályázat III. kerületi nyertesei voltak (Törzsökné Góczán Emese), illetve az „Éjjeli utak” című, a drogprevenciós szabadulószobához párosuló XIII. kerületi mobil applikációt (Szedmák Eszter).

És a Télikertben berendezett kávézóban lehetett beszélgetni Zacher Gábor addiktológussal, Szécsényi András influenszerrel, Kotroczó Dórával és Preszl Évával, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkatársaival, Fekete Zsombor játékfejlesztővel, Mészáros Grétával, aki a NANE-t képviselte, Debreczy Eszterrel a Patent Egyesülettől, Karácsonyi Magdolna aljegyzővel, aki egyben a XIII. kerületi Önkormányzat közbiztonsági referense, Ikladi Endrével, a Budapesti Polgárőr Szövetség munkatársával, valamint Fügedi Lászlóval, a Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület elnökével.

Amíg a felnőttek a szakmai tapasztalataikat cserélgették, a gyerekeket a Bűn- és Baleset-megelőzési Centrumban a „Drog-sziget” nevű kábítószer-prevenciós szemléltető játékkal a X. kerületi Rendőrkapitányságról érkező Koós Judit, a „Like-vadász” internetbiztonsági táblajátékkal a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatot képviselő Preszl Éva, a ROBOT nevű programmal a Fővárosi Baleset-megelőzési Bizottság munkatársa, az állatvédelem témájú kártyajátékkal pedig az Állatorvostudományi Egyetem hallgatói ismertették meg.

Amit április 7-én Csemőn a lepedők, terítők, molinók, kárpitok, plédek és takarók szimbolizáltak, azt itt standok, asztalok, pódiumok, játszósarkok, babzsákok és pultok – korosztályok, témák és műfajok szerint. A 133 regisztrált résztvevőnek 9 és 13 óra között nyílt alkalma egymással és a különböző programokkal, projektekkel való ismerkedésre, kapcsolatfelvételre, kommunikációra. Méltó helyszínként természetesen a Teve utcai rendőrpalota közösségi terei szolgáltak, amelyeket a vendégek be is népesítettek. A szakmai programok fent érzékeltetett kínálata igazi börzére vallott.

Bűnmegelőzési Expo másik

A jól bevált bűnmegelőzési gyakorlatok, új módszerek kiváló bemutatkozási lehetőséget kaptak, amihez gratulálok a rendezőknek! És nagyon köszönöm, hogy a Police Café is kaphatott egy asztalt. Mondanom se kell, mennyire megtisztelő volt ebben a nívós társaságban is bemutatkozni, és arról beszélgetni, hogy a rendőröket és a civileket hogyan segít közelíteni egymáshoz a Rendőrkávéház, amely a bűnmegelőzésnek is igazán kellemes színtere. Köszönöm két BRFK-s rendőrhallgatómnak, Ács-Major Kittynek és Berecz Mihálynak, hogy általuk az egyetemet is képviselhettük. Büszke vagyok rájuk, mint ahogy minden volt hallgatómra, akik a résztvevők között most is igencsak szép számmal voltak jelen. Sőt, egyikük, Varju Nándor még a budapesti bölcsészkarról volt ismerős!

Állítólag jövőre is lesz Bűnmegelőzési Expo, és talán még nagyobbat is merhetnek álmodni a BRFK Bűnmegelőzési Osztályának munkatársai, akiknek további sok sikert kívánok! Éljenek a bűnmegelőzők, hiszen mégis csak őket illik ünnepelni a bűnmegelőzés napján! Mert megérdemlik!