Police Café Extra 21. – Police Café képeslap Nógrádból

Ezennel kinevezem nógrádi Police Café nagykövetnek Medve Juditot, aki immár önkiszolgáló rendőrkávéházat nyitott. A rendőrség és a civilek együttműködésében keresték a kábítószer-probléma megoldási alternatíváját, ezúttal Szirákon. A képeslapon az immár saját logójukként használatos nógrádi Police Café installáció látható.

***

Alig két hete, hogy dupla rendőrkávét kínálhattam itt, és máris egy újabb Police Café képeslapot hozott a drótposta. Láss csodát: ez is önkiszolgáló rendőrkávéházból érkezett. Ráadásul a kiskunhalasihoz hasonló témát, a kábítószer-problémával kapcsolatos tennivalókat vitatták meg – ezúttal felnőttekkel – a Nógrád megyei bűnmegelőzők. Örömmel adok tehát helyet a Vendégoldal, illetve a Police Café Extra rovatban a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetőjének, egyben kedves tanítványomnak, hogy röviden beszámoljon az eseményről.

***

Medve Judit: Rendőrkávéház Szirákon

Bevallom, a büszkeség érzésével küldtem Café Katának első Police Café képeslapomat. Eddig mindig az ő moderálásával rendeztünk bűnmegelőzési párbeszédet, de most elérkezett a pillanat, hogy önállósodjunk. Témagazdáimat már nem féltettem, de moderátorként, bevallom, kissé izgatottan vártam a premier lehetőségét. 2019. október 17-én délután kettőtől nyitottuk meg – ahogy Kata hívja: önkiszolgáló – rendőrkávéházunkat, a Béren található Malom Udvar Fogadó és Étterem konferenciatermében.

Háttérként tudni kell, hogy Szirák Község Önkormányzata az EFOP-1.6.2-16-2017-00110 azonosító számú „Szegregált élethelyzetek felszámolása komplex programokkal Szirákon” című pályázat keretében a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság együttműködésével „Szer-mentes élmény” elnevezésű drogprevenciós programsorozatot valósít meg. A mostani Police Cafét ennek keretében rendeztük.

Mi, nógrádi bűnmegelőzők már több alkalommal – 2019. április 9-én, április 30-án és május 14-én, igaz, akkor középiskolásokkal – gyakorolhattuk magunkat a Café módszerben, így most a felnőttekkel is könnyen boldogultunk. A profi témagazdák, Gál Veronika, Noskó Zsolt és Király-Kollár Ramóna mellé ez alkalommal egy újabb vállalkozó is csatlakozott. Bánfi Ferenc, aki nyolc éven át volt az Európai Unió Bűnüldözési Képzési Ügynöksége (CEPOL) ügyvezető igazgatója, a fent nevezett projekt egyik megvalósítója kapcsolódott be az egyik téma feldolgozásába. Talán hihetem, hogy miután teljesen ránk bízta a programelem megvalósítását, nem kellett csalódnia a módszerben.

A téma az illegális drogokkal kapcsolatos növekvő számú probléma volt. Sajnos a Nógrád megye egyes térségeiben élők meglehetősen hátrányos helyzete mellett a kábítószerrel összefüggő bűncselekmények előfordulása is gyakori, ezért minden kezdeményezés jól jön, ami a megoldás felé vezető utakat segít megtalálni.

A résztvevők között üdvözölhettünk polgármestert, önkormányzati hivatali dolgozókat, szociális munkásokat, sziráki lakosokat, óvónőt, védőnőt és nem utolsósorban rendőröket – kapitányt és őrsparancsnokot. Akiknek új volt a beszélgetésnek ez a módszere, persze eleinte kissé vonakodtak: „Nekünk is muszáj beszélnünk?” „Írni is kell?” „Miért nem ülhetek a kollégám mellé?” De aztán mindenki csakhamar bekapcsolódott a beszélgetésbe, és felszabadultan mondták el álláspontjukat, tapasztalataikat. A szakemberek és a lakosság képviselői kötetlen hangulatú, de azért a témákhoz kapcsolódó, közvetlen, nyílt beszélgetéseket folytattak.

A négyszer húszperces fordulók összesen nyolcvan percét nyolc-nyolc percben foglalták össze a témagazdák. Moderátorként szinte alig maradt dolgom. Egy-két kiegészítésre, rövid összegzésre volt csak szükség. Egyértelmű problémaként fogalmazódott meg az ún. drogalternatíva és a motiváció hiánya, a megelőzés és a multidiszciplinaritás, vagyis természetesen a legfőbb hozzávaló: a különböző szakemberek közötti hatékony együttműködés, amely elengedhetetlen a megoldáshoz.

Bízom abban, hogy a mostani alkalommal nemcsak a párbeszéd, de a valódi, érdemi munka is elkezdődött, és megyénkben sem csak rendőrkávéházi téma marad a fiatalok szerhasználatának csökkentése. Mi megtettük az első lépéseket, összehoztuk az érintetteket. Szívesen segítünk, és a továbbiakban sem sajnáljuk rendészeti szakértelmünket, időnket és energiánkat, de valljuk és ezúton is hangsúlyozzuk: a megoldás kulcsa nem nálunk, rendőröknél, hanem a civileknél van…

Egy kis ízelítő a hangulatból…

Nógrád Café csoportkép 1

Nógrád Café csoportkép