Police Café Extra 49. – Ha június és László nap, akkor Pécs és rendészettudományi konferencia

 

Pécsi konferencia 2023

Szinte napra pontosan tíz éve, hogy Pécsett elindult valami… a Police Café módszer hazai lassú, de biztos térhódítása tudniillik, amelynek a mai tudományos konferencián egy igen szép állomásáról, a tízrészes baranyai járási Police Café sorozatról beszélhettem.

***

Több mint két évtizede rendezi meg a Magyar Hadtudományi Társaság Határőr szakosztályának pécsi szakcsoportja a szokásos Szent László napi nemzetközi tudományos konferenciáját, amelyen már többedik alkalommal volt szerencsém előadást is tartani. Tulajdonképpen itt kezdődött a Police Cafék története, szinte napra pontosan tíz évvel ezelőtt. Amikor Gaál Gyulával elmondtuk, majd “Ami elromolhat, az el is romlik? A média szerepe a biztonságos, élhető közösségek formálásában” címmel meg is írtuk, mit gondolunk a helyi biztonságteremtés egy alternatív módszereként szóba jöhető Police Caféról, rajtunk kívül szerintem senki nem gondolta, hogy ebből tíz év múlva komoly, lassan országos mozgalom lehet. De mi mertünk álmodni, beszélni róla, aztán szervezni és kitartóan hinni abban, hogy ha a pécsi rendőrök kezükbe veszik az ügyet, akkor bizony nem lesz megállás. És így is lett. Sőt, a baranyaiak mindig egy orrhosszal előtte vannak a „mezőnynek”, ahogy mondani szokás. És ez az orr alighanem ugyanaz, mint amelyiknek a gazdája 2014-ben, megérezve a rendőrkávé csábító illatát, úgy döntött, elindul egy úton, amelyről tudta, hogy nehéz lesz, de azt is remélte, hogy hosszú és szép is. És azóta is mendegél rajta egyenesen, előre, persze nem egyedül, hanem egyre több társával együtt. Az orrtulajdonost Korontos Zoltánnak hívják, aki Pécs város rendőrkapitánya. Jó szimata volt és van, nem hiába bűnügyes.

Mostanra a 2014. június 2-i első bátor lépéstől a helyiek odáig jutottak, hogy egész megyéjükre kiterjesztették a módszert, és 2022 októbere és 2023 februárja között egy tízrészes járási Police Café sorozatot rendeztek. A 2022 májusában felkészített témagazdák és moderátorok derekas munkát végeztek. Café Kata pedig nemcsak képzőként és moderátorként örvendezett – nem mellesleg a 2022. november 29-i siklósi alkalomra eső 100. Rendőrkávéháznak személyesen is –, hanem kísérletező kedvű kutatóként is. Hiszen az összesen 178 regisztrált résztvevőt megmozgató rendezvényekről a szervezők segítségével egyrészt egy bemeneti és kimeneti kérdőíves hatásfelmérést végezhetett. És úgy véli, jó eredménynek számít, hogy a résztvevők közül 109-en adtak értékelhető válaszokat. Másrészt pedig a kutatói rendőrkávéház nevű, általa fejlesztett kutatási módszertant ismét tesztelhette, hiszen a sorozat értékeléseként rendezett szupervíziós Police Café 18 résztvevőjével három kérdés köré rendezve szakmailag és módszertanilag is értékelhették a folyamatot.

A tíz járásos baranyai Police Café sorozatról adtam rövid összefoglalót és a kutatás várható eredményeiből kínáltam egy kis előzetest a mai előadásomban. A részleteket pedig az ősszel megjelenő konferenciakötetben olvashatják az érdeklődők.

A konferenciáról még annyit, hogy már az odafelé vezető úton elkezdődött az a hangulat, ami aztán egész nap kitartott. Az autópálya melletti benzinkúton véletlenül összetalálkoztam kedves mestertanítványommal, aki az egyetemi kisbuszból átcsábított maga mellé a szolgálati autójába. Megérkezvén régi pécsi rendőr barátaim szokásosan elbűvölő kedves fogadtatásában részesültem, aztán következett a tanítványok sora, akik közül egyre többeket már tanár kollégaként is üdvözölhetek. Hamar megsokszorozódott hát az öröm, amellyel Pécsre érkezni szoktam „dolgozni” – tizenkilencedik éve, töretlenül. Így aztán a következő tizenkilencet is szívesen bevállalom.

Akkor is, ha igencsak „… felült Lackó a béresek nyakára”. Mert akárhányszor utaztam a június végi konferenciára, valahányszor sikerült az év egyik legmelegebb napját kifogni. Nem volt ez másként ma sem, bár még öt nappal László nap előtt vagyunk. Így nemcsak Arany Jánosnak lett ismét igaza, de az etimológiai szótárnak is, amelynek magyarázata szerint Pécs nevének egyik jelentése ’kemence, kályha’. De ez a nyelvészeti adatocska is jó helyre kerül: újra és újra vissza a kályhához! Mert úgy vagyok vele, hogy az embernek inkább legyen melege jó emberek társaságában, mint fázzon-vacogjon hűvös-rideg személytelenségben, szeretetlenségben. Ha mindehhez még egy forró – vagy éppen jeges – rendőrkávét is lehet szürcsölgetni, ám legyen! Nem vagyok én semmi jónak az elrontója…