Tanulmányajánló XXVI. – Gyakorlati tudomány: a baranyai Police Café sorozat hatásvizsgálata

 

 

Pécsi konferenciakötet 2023. Police Café hatásvizsgálat

Rendőrségi Tanulmányok Police Café hatásvizsgálat borítókép

Kiskarácsonyi ajándékaim utolsó darabja következik. Ez voltaképpen kettő az egyben. Egyrészt – ahogy a cím jelzi – az ajánlott tanulmányok a tudomány gyakorlatiasításának nagyon is lehetséges voltát kívánják bizonyítani. Másrészt – mivel ennek a több részből álló kutatásnak az eredményeit csak hosszabban lehetett bemutatni, ugyanakkor a tudományos orgánumok szűkebb terjedelmet szabnak meg – a témát két részre kellett bontanom. Ráadásul a kutatási módszer is kétféle volt. Ám a kutatás tárgya egy, ezért együtt ajánlom az írásokat. Lehetőleg olvasásra is.

 

***

A Police Cafék történetét követő olvasók jól tudják, hogy baranyai rendőreim mindig valami újdonsággal szoktak előállni. Több mint egy évvel ezelőtt is így esett, s ahogy az lenni szokott, most is részese lehettem a jónak. A kezdeményezés annyira egyedi volt, hogy nem tartottam elegendőnek csak a blogrovatban beszámolni róla. Kutatói érdeklődésem is igencsak felbuzdult. A szervezők készséggel vállalták az ezzel járó plusz munkát, amiért nem győzök elég hálás lenni nekik.

2022. október 13. – 2023. február 23. Az e két dátum között eltelő időszakban zajlott az a tízrészes Police Café sorozat, amely Baranya valamennyi járását felölelte. A megyei rendőr-főkapitányság és a helyi Bűnmegelőzési Tanács együttműködésében megvalósuló projekt alapvető céljai a közös biztonsággal kapcsolatos aktuális problémák áttekintése, a civilek és a rendőrök együttműködésének fejlesztése és a Café módszer terjesztése voltak. Amellett, hogy képeztem a szakembereket, és a tízből két alkalmat – ezek közül Siklóson a 100. Police Cafét – moderáltam, lehetőség kínálkozott arra is, hogy az egész megyét lefedő sorozat hatásvizsgálatát is elvégezzem.

A kutatás két részből állt. Egyrészt a szervezőkkel az innovatívnak számító kutatói rendőrkávéház módszerével értékeltük az elvégzett munkát. „PR és/vagy RP? Baranyai rendőrkávéházak” címmel 2023 júniusában a pécsi Szent László napi konferencián adtam előzetest az eredményekből. Az ezeket összegző tanulmányomat befogadó konferenciakötet novemberben látott napvilágot. Ám ez csak a dolog egyik, és elárulom: a könnyebbik fele volt.

A rendőrség, mint kiemelten fontos állami intézmény a tevékenysége legfőbb céljaként meghatározott belső biztonság garantálását a civil közösségekkel való lokális, regionális és országos szintű együttműködés folyamatos fejlesztésével képes elérni. A másik, számomra nehezebb kihívást tehát az jelentette, hogy a sorozatot lebonyolító rendészeti szakemberek véleményén túl valahogyan azt is megtudjam, mit szóltak a kezdeményezéshez a helyi közösségek tagjai. Ennek érdekében a Cafék civil résztvevői körében kérdőíves kutatást végeztem. A kvantitatív eredményeket a hatásvizsgálatról szóló tanulmányom 2. részében „A baranyai járási Police Café sorozat kérdőíves hatásvizsgálata” címmel a Rendőrségi Tanulmányok 2023/4. számában adtam közre. A sorozat rendezvényein részt vevők (N = 178) közül a bemeneti és kimeneti kérdőívet kitöltők (n = 109) visszajelzéseit részletesen elemeztem. Itt fogalmaztam meg továbbá azokat a feltételeket is, amelyek mentén a Police Café módszerével zajló, vármegyei szintű járási sorozatot több vármegyére, de akár országosan is ki lehetne terjeszteni. Hiszem, hogy ezáltal nemcsak helyi szinten, de szélesebb körben is növelhető lenne a rendőrség társadalmi elfogadottsága, ami az általánosan működtetett közönségkapcsolatok (Public Relations) mellett jelentősen hozzájárulhatna egy, a közös biztonság érdekében tevékenykedő, felelős, korszerű rendőrség (Responsible Police) működéséhez.

Utólag nyugodtan mondhatom, hogy ha jósnőnek nem is bizonyultam, de a nem is annyira titkos vágyam – hogy terjedjen a módszer – kettősen is teljesült. Egyfelől a baranyaiak idén még egy járási Police Café sorozatot rendeztek. Ezek közül egyet magam moderáltam, a többi kilencről a Police Café Extra rovatba érkező Police Café képeslapokon Tóth József és Oppé László számoltak be. Másfelől 2023 nyarán felvetődött egy országos Roma Police Café sorozat ötlete, mégpedig – ahogy a neve is mutatja – speciális téma kapcsán. A sorozat 2023. október 1. és november 30. között az ország valamennyi megyéjét bejárta, és tulajdonképpen minden hozzá fűzött reményemet beváltotta. A tapasztalatokról 2024 elején készül el az összegző tanulmány, amelyben – már most jelzem – várhatóak kvantitatív eredmények is.

Örömöm tehát határtalan, és aki ismer, pontosan tudja, miért. Lassan a Police Café történetének tizedik évébe fordulunk, és idén elértük a 150. rendezvényt. Ez számszakilag is szép teljesítmény, de azt hiszem, az országos lefedettséggel szintet lépett a módszer legitimációja is. Remélem, hogy talán már jövőre meg sem fogom tudni számlálni a Rendőrkávéházakat. Amíg győzöm, képezek, jövök-megyek, moderálok, tudósítok, blogolok, de a nagy álmom a minél több önkiszolgáló Police Café.

És ha már kutatás és Café, azaz kutatói rendőrkávéház – nos, a szerkesztőség még ez ügyben is tartogat valamit az ünnepig. Hogy mit, arra a következő bejegyzésben fény derül…

 

 

***

 

Molnár Katalin: PR és/vagy RP? Rendőrkávéházak Baranyában. In: Pécsi Határőrségi Tudományos Közlemények XXV. kötet. Szerk.: Gaál Gyula, Hautzinger Zoltán, Pécs, 2023., 119–126. o.

A tanulmány 1. része letölthető itt.

 

***

Molnár Katalin: A baranyai járási Police Café sorozat kérdőíves hatásvizsgálata. Rendőrségi Tanulmányok 2023/4. szám, 22–64. o.

A tanulmány 2. része letölthető itt.