Bűnügy és rendészet – két világ, de egy ügy

 

 

 

 

A Bács-Kiskun vármegyei Rendőr-főkapitányságon már a második szervezetfejlesztő Police Cafét tartottuk. A rendészeti vezetők körében aratott februári siker nyomán most a bűnügyi vezetőket is bevonva a két szakterület együttműködésének fejlesztési lehetőségeit taglalták a résztvevők. Öt témában, öt asztalnál, öt órán át, ötvenen mondhatták a magukét. Ötös, mégpedig csillagos. Hogy miért? Akit érdekelnek az egyszerre szigorú és elfogult tanárnő értékelési szempontjai, olvasson tovább.

 

***

 

A második Bács-Kiskun vármegyei szervezetfejlesztő Police Café különleges napra esett. Amikor a 2023. október 6-i időpontot egyeztettük, hirtelen átfutott az agyamon, hogy vajon jó-e egy nemzeti gyásznapra időzíteni az eseményt. De nem volt mit tenni, ez a péntek kínálkozott kellően ráérősnek ahhoz, hogy ennyi vezetőt ilyen hosszú időre ki lehessen szakítani a mókuskerékből.

Ha már így esett, akkor illendő, hogy egy kis megemlékezéssel kezdjük a napot. Az ünnep által megihletett főkapitányi gondolat a néhai hősök önfeláldozása előtt tisztelgett. Bal kezük életük utolsó pillanatában is esküre feltartott két ujja és szívükre tett jobb kezük a hazájuk szolgálatának legmegrázóbb szimbólumai. Ugyanez a mozdulat a rendőrök eskütételénél a mai napig is jelen van. S persze nem halálos ítélet nyomán, de a szolgálat közben életüket vesztő bajtársaknak is jár a fájó tisztelet. Ám mégis jó volna mindenkinek nemcsak túlélni a mindennapi szolgálatot és csökkenteni a veszélyt, hanem jól megélni a munka szépségeit és örömeit, és ennek érdekében a lehető legjobban vigyázni magukra és a munkatársakra is. Ennek egyik legfőbb letéteményese az elég jó vezető. Ám hogy az ilyen mi fán terem, és mi köze van a szervezet fejlesztéséhez, az nagyon komplex kérdés.

Éppen ennek a komplex kérdésnek a feldolgozását tűztük magunk elé, amikor a Bács-Kiskun vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi és rendészeti vezetőinek (összesen 50 kollégának) Rendőrkávéházat nyitottunk. Egyébként immár a második ilyet ebben az évben, hiszen 2023. február 23-án ugyanitt, Helvécián rendeztünk hasonlót, https://policecafe.hu/2243-2/, de akkor csak rendészeti vezetőknek. Sikerült emelni a tétet, mert ennyien még nem voltak együtt ilyen céllal, ilyen módszerrel és ennyi ideig. Egy-egy főkapitányi feladatszabó vagy éppen értékelő értekezleten persze ennél sokkal többen szoktak ülni, de hogy ez a sok ember öt órán keresztül, öt előre kitalált és egymással összefüggő téma mentén, témagazdák segítségével, feszes keretek között, mégis felszabadultan és érdemben beszélgessen – nos, ez azért nem gyakori. Annyira nem, hogy tudomásom szerint ilyen még nem is történt sehol. Pedig… És itt most – részben a helyhiány, részben a diszkréció miatt – nem kezdem el részletesen felsorolni azt a sok megkérdőjelezhetetlen hozadékát ennek a műfajú konzultációnak, amelyek ezúttal is bizonyították: érdemes (lenne) minél gyakrabban, minél szélesebb körben és minél több kérdésben bevonni az érdekelteket a saját szervezetük fejlesztésébe. Mert itt ez volt a cél. A meglehetősen nagy, elsőre átláthatatlan és – valljuk be – frontálisan átbeszélhetetlen téma öt résztémára bontása az alábbiak szerint történt (zárójelben a témagazdák neve):

Közös céljaink (dr. Tartott Zsolt r. alezr., kapitányságvezető, Kiskőrös)

Az együttműködés fenntarthatósága; változásmenedzsment (Solymosi Krisztina r. alezr., főosztályvezető, Országos Rendőr-főkapitányság, Szervezetfejlesztési és Tréningszervezési Főosztály

A kooperáció, mint vezetői stratégia (Forgács Attila r. alezr., osztályvezető helyettes, Bács-Kiskun vármegyei Rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Osztály)

Információáramlás, tudásmegosztás (Csurka Gyula r. alezr., osztályvezető, Kecskeméti Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztály)

Belső erőforrásaink (Bojtos Vanda, pszichológus, Bács-Kiskun vármegyei Rendőr-főkapitányság)

Ahogy eddig sem volt az, most sem titkos a recept. Sőt, az ötletadók örülnének, ha mások is megfőznék belőle a maguk rendőrkávéját. A fenti hozzávalókból – azaz jól megválasztott témákból, szakavatott témagazdákból és jól strukturált, mégis szabad és egyenrangú párbeszédből – a bács-kiskuniak most éppen így gazdálkodtak. A Café módszer által garantált alkotó, inspiráló munkakörnyezetben az aktív, elkötelezett, szakmailag és emberileg is tapasztalt, együttműködésre képes(!) és kész(!) kollégák így dolgoznak. Persze nélkülözhetetlen hozzávaló a határozott és maximalista, de nagyon támogató és motiváló felsővezetői közeg. Dr. Gulyás Zsolt r. dandártábornok, rendőrségi főtanácsos, vármegyei rendőrfőkapitány, dr. Vaslóczki Ferenc r. ezredes, rendészeti, illetve Kovács Gábor r. alezredes, bűnügyi főkapitány-helyettesek nélkül mindez ugyanis nem menne.

A résztvevőket köszöntő rövid főkapitányi beszédből egy gondolatot idéznék: „Egy szervezetben minden változás vezetőfüggő. Minden vezetőfüggő.” Ezt magam is vallom. Kis szójátékkal élve átértelmeztem a mondatot: Minden vezető függő. Két értelemben is. A komolyabb értelmezés ez: Minden vezető – és az ő sikere is – a munkatársaitól függ. A legfontosabb kérdés tehát, hogy hogyan bánik velük. Egy vezetőkből álló szervezetfejlesztő Café alapvetően ezt a kérdést állítja a fókuszba. És ha már Rendőrkávéház, a másik értelmezés, a látszólag viccesebb ez: Legyen minden vezető függő! Mégpedig a speciális rendőrkávétól! Legális (mód)szerterjesztőként ezen dolgozom. Hogy tehetem, az azért lehetséges, mert egészen biztos, hogy ebben nincs semmi káros, viszont mindenkinek, aki rászokik, csak hasznára van. Aki nem hiszi, kérdezze meg a bács-kiskuni rendőröket.

Nekem persze személyesen is nagy öröm, hogy ma ismét ennyien meggyőződhettek a Police Café technika működésének hatékonyságáról. Ám hogy a felmerült ötletekből, javaslatokból mennyi és hogyan megy tovább, talál-e értő fülekre, és valóra válik-e, azt egy bármennyire is jólsikerült Café végén sosem tudhatjuk. Sem a résztvevők, sem én. És az utána következő időszakban megvalósult kisebb-nagyobb megoldások nem is rám tartoznak, bár kedves rendőreimtől azért időről időre ezekről is értesülök. De éppen elég, ha örülhet nekik az a szakmai csapat és/vagy szélesebb civil közösség, akik körében az eredmények megmutatkoznak. És ha eleget és elég jól tesszük a dolgunkat, akkor egyre több eredmény születik, ebben biztos vagyok.

Azt azonban tudom, mert tény, hogy az első helvéciai szervezetfejlesztő Rendőrkávéházból terjengő illatot még a módszert egyébként annak idején elkezdő Baranya is megkívánta. Ennek hatására szervezték meg a maguk Police Café Speciál https://policecafe.hu/police-cafe-special-persze-hogy-pecsett/ névre keresztelt szervezetfejlesztő összejövetelét 2023. szeptember 13-án. És hát a mostani is az elsőnek az ötletéből, annak a résztvevők körében aratott sikeréből nőtte ki magát.

Az a gyanúm, hogy a mai, még nagyobb létszámban megrendezett Cafén felbuzdulva a sornak itt messze nincs vége. Hogy mennyi potenciál van még a műfajban, az csakis a helyieken múlik. Hogy mikor terjedhet át ez a fajta szervezetfejlesztő igény és a hozzá való technika más megyékre, az nem megjósolható. De, mint tudjuk, Café Kata fáradhatatlanul kitartó és bizakodó. És nagyon örül a bács-kiskuniak szenvedélyének, akik az ötletekből – és úgy tűnik, hogy a rendőrkávéból is – szerencsére kifogyhatatlanok.

 

(Fotók: Bács-Kiskun vármegyei Rendőr-főkapitányság)