Police Café Extra 6. – Újabb Café képeslap

 

Napra pontosan négy hónapja ezt írtam a Police Café honlapján egy blogbejegyzésben: „Ha az Adlerék Katája így folytatja, előbb-utóbb ki fogja érdemelni a Másik Café Kata nevet.” Ki is érdemelte. Nem hiába biztattam kedves druszámat, megfogadta a tanácsot. Sőt, nemcsak a rendőrök és a civilek közelebb hozásához, de a civilek egymással folytatott párbeszédének javításához is nagymértékben hozzájárul ügyes közösségszervező képességével és kedves lényével.

Két napja megint képeslapot kaptam drótpostán, mégpedig Másik Café Katától. Ismét Zuglóból tudósított rövid üzenetében: „A mai Cafém. Köszi, hogy annak idején megkínáltál.” Persze ez már messze nem Police Café, de hogy abból nőtte ki magát, az biztos. A kedves üzenet is erre utal, s bevallom, jólesik.

A Hálózati Együttműködés a zuglói Gyermekekért (HEGY) elnevezésű, a Zuglóban működő, gyerekekkel és fiatalokkal foglalkozó önkormányzati, állami és civil szervezetek közti szakmai együttműködés érdekében elindított kezdeményezésről van szó.

Céljaik között sok minden szerepel. Például hogy a kerületi gyermekintézmények képviselői eszmét, információt cseréljenek a mindennapi kihívásaikkal kapcsolatban. Hogy egymás intézményeit, programjait, szakmai tevékenységét megismerjék és keressék a kapcsolódási pontokat. Hogy megosszák és egyeztessék a feladatokat, feltárják és megszüntessék a párhuzamokat, ezzel növelve a hatékonyságot. Hogy a meglévő szakmai hálózataikat bővítsék. Hogy együtt gondolkodjanak a gyerekek érdekében. Hogy a meglévő szolgáltatásaik, tevékenységeik forrásait összehangolják. Hogy új közös projekteket dolgozzanak ki. Szép tervek, amelyeket most egy nagyon konkrét lépéssel kezdenek el megvalósítani.

2018. október 4-én a Zuglói Civil Házban World Café módszerrel ültek le összesen hat asztal köré. A lehető legszélesebb szakmai körből hívták meg a résztvevőket: a bölcsődék, óvodák, iskolák, az egészségügyi és szociális szféra, a gyerekekkel és családokkal foglalkozó civil szakmai szervezetek, a szülők, a rendőrség és a polgárőrség képviselőit.

Két nagy témát dolgoztak fel. A családokkal való munka, illetve az intézmények egymás közötti együttműködésének nehézségeit és lehetőségeit járták körül.

A hat asztalgazda közül három a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központban dolgozó szociális munkás, egy ugyanonnan érkező jogász, egy a helyi iskolában tanító gyógypedagógus, illetve egy szintén helyi civil szervezetet képviselő addiktológiai konzultáns volt. Ezúttal a World Café eredeti változatát próbálták ki: a szakértő asztalgazdák maradtak a helyükön, és a 35 résztvevő vándorolt asztaltól asztalig.

A beszélgetések során kirajzolódott leghangsúlyosabb témák mentén a fórum végén két munkacsoportot alakítottak ki. Az egyik „A problémás viselkedésű gyerekek és környezetük megsegítése”, a másik pedig „A zuglói szervezetek párbeszédének, együttműködésének javítása” elnevezést kapta. A munkacsoportok tagjai elhatározták, hogy félévenként-évenként beszámolnak arról, mire jutottak, vagy éppen milyen problémákkal küzdenek. Csak feltételezem, de majd kiderül, hogy vajon ezt is Café módszerrel teszik-e.

A zuglói szakemberek határozottan elindultak egy, a helyi problémákat közösen megoldani szándékozó együttműködés útján. Én továbbra is szurkolok nekik. A másik Katának különösen. És köszönöm neki a képeslapot!