Police Café Extra 60. – Police Café képeslap Miskolcról

Café Kata postaládája szépen telik. Ősz van, levélhullás – érthető, ha a Police Café képeslapok is szaporodnak. És még mindig remélem, hogy nem csak az én örömömre. A tudósítók teszik a dolgukat, amit köszönök. De én azt is élvezem, hogy a kezdeti kételyeikről is beszélnek. Ám az a legjobb, ha a rendezvények végén azokra válaszokat is kapnak.

***

Polyák Ferenc: Kell ez nekünk?

 

Roma Police Café. Ez lesz az első ilyen vármegyénkben! Bár részt vettünk a moderátorképzésen, bár meghallgattuk a témagazdákkal közösen Molnár Café Kata skype-on adott, a Rendőrkávéház szervezésével, lebonyolításával kapcsolatos jó tanácsait, instrukcióit, de a rendezvény napjának közeledtével egyre sűrűbben vettük fel a telefont. Folyamatosan egyeztettünk, beszéltünk egymással. Mi, a rendezvényért „felelősök” egyre fokozódó, várakozással vegyes izgalommal vártuk a Café megnyitását. Eljön-e minden meghívott, lehet-e a majd őket aktivizálni, bevonni a témák feldolgozásába? Milyen lesz a hangulat? Lesz-e valóban őszinte, nyílt, kendőzetlen kommunikáció a résztvevők között? A felvetett problémák megoldására sikerül-e adekvát javaslatokat megfogalmazni? Mind-mind olyan kérdés, amire csak a Rendőrkávéházban kaphatunk majd választ. Rendőrként jósok nem vagyunk, nem is tisztünk találgatni, de azért éreztük, hogy ennyi felkészüléssel, az előttünk járó, a rendezvényt már sikerrel lebonyolító „úttörő” vármegyék tapasztalatainak ismeretében, vezetőink maximális támogatásával valami jó, valami munkánk távlati eredményességére pozitívan ható dolog fog történni.

Szerencsi Árpád ezredes, rendészeti rendőrfőkapitány-helyettes köszöntőjét és a moderátor bevezető gondolatait követően szinte azonnal kiderült, hogy a kávéházunkba meghívott résztvevőket ugyanazok a közös érdekek vezérlik. A biztonság például közös érték, annak javítása közös érdek, a rendőrök, a romák és a szakmai szereplők közötti érdemi, őszinte kommunikáció igénye ugyancsak közös nevező lehet.

A hivatalos sajtóközlemények alapján a következő történt:

A 2023. november 15-én, a Máltai Szeretetszolgálat Lyukói Közösségi Házában a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság által megrendezett Roma Police Café elnevezésű programon az országos és helyi romavezetők rendőrökkel, valamint a gyermekvédelmi és szociális szféra megyei szakembereivel vitatták meg – stílszerűen egy kávé mellett – a cigányság és a rendőrség kapcsolatát, továbbá azt a jövőképet, amit a rendészeti életpálya modell jelenthet a roma fiatalok számára.  A megjelentek a témagazdák vezetésével számba vették a romák mindennapjait befolyásoló, vármegyére jellemző szociológiai tényezőket, az ebből adódó problémákat, a roma kisebbséget érintő lokális kriminológiai jelenségeket.

És amit mi, közreműködő rendőrök a résztvevők visszajelzései alapján a helyszínen láttunk, érzékeltünk, tapasztaltunk, a következő:

A kezdetben felmerült szkeptikus felhangokkal szemben a meghívottak egyre felszabadultabban, jó hangulatban, őszintén kommunikálva, a meghatározott témák mentén felvetettek problémákat, azok megoldására javaslatokat fogalmaztak meg. Azt reméljük, hogy azok nem csak a szakemberek asztalán maradnak, és ha nem is azonnal, de például további Rendőrkávéházak megrendezésével valamennyi érintetthez el fognak jutni, és a gyakorlatban is hasznosulni fognak.

Arra a kérdésre tehát, hogy kell-e még további Roma Police Café Borsodban, az általunk tapasztaltak alapján nagyon úgy tűnik, hogy a válasz igen! Mindkét fél részéről lenne rá igény, várjuk a folytatást!

(Fotók: Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság)