Tanulmányajánló XXV. – Egy érdekes kísérlet

 

Cielszkyvel Magyar Rendészet cikk címlap

2023. április 24-én, Szent György napján adtam hírt arról, hogy doktoranduszommal, Cieleszky Péterrel közös angol nyelvű tanulmányunk jelent meg egy pozsonyi folyóiratban.

Nyolc hónap telt el, és most egy itthoni megjelenésről számolhatok be, ami szintén nagy öröm.

Az írás születési körülményei érdekesek. 2020 nyarán javában a pandémia bezártságát szenvedtük. A doktorandusz dolgozott, ahogy lehetett: elsősorban forrásokat olvasott és gondolkodott. Filozofikus alkata vonzza az elvont eszméket, és beszélgetőtársakat kíván. Témavezetőinek pedig nem kell könyörögni, hogy csatlakozzanak hozzá. Azon a nyáron Finszter Gézával egy online, velem pedig egy – természetesen óvatos távolságtartással megejtett – személyes interjú adta azt a keretet, amelyben elhangzottak a most megjelent tanulmányunk alapvetései. Ezeket egészítette ki Péter az olvasmányaival, majd fontam én egybe az eleinte széttartónak tűnő szálakat.

Élhető társadalom, igazság, szabadság és biztonság – ezekről a fogalmakról van szó. Hogy az olvasó némi ízelítőt kaphasson a szövegből, előbb a tanulmány rezüméjét, majd az összegzését idézem:

„A szerzők elkötelezettek az emberi méltóság elsődlegességét hangsúlyozó értékrend mellett. Egyikük a Rendészettudományi Doktori Iskola hallgatója, másikuk az ő témavezetője. Az itt közreadott írás kettejük, illetve a doktorandusz társtémavezetőjének hosszabb interjúja alapján készült, amelyben az élhető társadalomról, az egyéni és közösségi részvétel fontosságáról a döntéshozatalban, az igazság minőségéről és szerepéről a jól működő társadalomban, valamint a szabadság és a biztonság dichotómiájáról beszélgettek. Közös céljaik fűzik össze őket; életpályájukat a modern társadalom demokratikusan működő rendészete megvalósításának víziója kísérte és kíséri. Az interjúbeszélgetések közreadása végül interjúelemeket is tartalmazó közös gondolataik tematikus elemek mentén szerkesztett dokumentálásával valósult meg. Ebben a formában ugyanis a szerzők célirányosabban és fókuszáltabban ki tudták fejezni azokat a gondolataikat, amelyek az ilyen szellemi megalapozással biztosított rendészet kialakítását segíthetik.”

„Bár különböző terminológiát használunk, a véleményeinkből levonható végső konklúzió – miszerint az emberi közösségek hatékony és biztonságos működését nyilvánvalóan szabályozni kell, de nem mindegy, hogy ez milyen értékrenden alapul – nagyon is közeli. Egyértelmű, hogy szerintünk ez az emberi méltóságot tiszteletben tartó értékrend, amely a fejlett demokráciákban virágozhat. Saját emberi, tanári és kutatói gyakorlatunk ezen alapszik, ezáltal is egyértelműen és következetesen azt szorgalmazzuk, hogy a jól működő és – most már bátran merjük használni e szavakat – igazságos, szabad, biztonságos és élhető társadalomnak és az ehhez szükségszerűen hozzátartozó demokratikus rendészetnek is így kellene működnie.”

Határozottan állítjuk, hogy ez lehetséges, sőt, a hozzávalóiról is nagyon hasonlókat gondolunk. Hogy mik ezek, azt megtalálja az érdeklődő olvasó a tanulmányban, melynek szövege elérhető itt.

 

***

 

Cieleszky Péter – Molnár Katalin: Alapkutatási kísérlet a rendészet tanulmányozásához. Magyar Rendészet 2023/3., 75–87. oldal