Digitális napló 5. rész

Még hogy egy fecske nem csinál nyarat!?

 sok fecske

 

Kedves Naplóm!

Még ezt az írást tartogattam neked. Egy kicsit kilóg a sorból, mert valójában nem kapcsolódik hozzá online óratartás, így dátumozása sincs. Az események egy hónapnyi időtartamra oszlanak el. 2020. november 18-án küldtem szét azt a levelet, amelyben tájékoztattam a hallgatókat a november 13–14-én elmaradt Rendészeti etika, integritás című kétnapos tréning pótlásának lehetőségeiről.  A szorgalmi időszaknak december 18-án lett vége, és minden hallgató megkapta az osztályzatát.

A mérleg egyértelműen azt mutatja, hogy a különös kompenzáció – várakozáson felül – jól sikerült. És meg kell mondanom, nagyon büszke vagyok rá. De ha a számokat meggyőzőbbnek tartod, hát csak figyelj. Az elmaradt tréningem 25 résztvevőjéből 19-nek az írása került föl az Integritás – a láthatatlan védelem című tematikus csatornára. És volt olyan, aki többször is aktivizálta magát. Ezt a különös-szép összegzést tehát most nemcsak neked, de legfőképpen nekik készítettem, így is megköszönve értékes munkájukat.

Talán tudod, hogy 2020 októberétől szerkesztjük Klotz Péterrel és Zsolt Péterrel ezt a felületet. Kis ajánlót is írtam róla itt. Sok hasznos tudást, információt, friss híreket, véleményeket adunk itt közre, amelyek a közszolgálatban, benne a rendészetben dolgozó szakembereknek érdekesek és hasznosak lehetnek.

Ehhez szükséges a csatorna látogatottságának, olvasottságának és az ott folyó aktivitásnak a növelése is, ezért szerkesztőtársaimmal tanuljuk a marketinget. Azt szeretnénk, hogy ne legyen annyira láthatatlan ez a védelem, amelyet az integritás kínál, de ehhez az is kellene, hogy ne legyen annyira láthatatlan az ezzel foglalkozó tematikus csatornánk se. Mert be kell vallani, kissé nehéz rátalálni a ProBono honlapján. Valami trükkhöz kellett hát folyamodnunk. Az ötlet Zsolt Pétertől származik. És aztán a véletlen is különös módon játszott a kezünkre.

Az online oktatás bevezetése előtt, 2020. november 16. és 20. között egy hét rendkívüli szünetet hirdetett az egyetem. Tulajdonképpen ajándék hét volt, afféle utolsó haladék az online felkészülésre. Jól is jött.

Ámde éppen egy olyan, Zsolt Péter és általam tartandó kétnapos tréning maradt el, amelyet mindketten nagyon szeretünk, a Rendészeti etika, integritás című. A tavalyi igen emlékezetes volt, mert a felnőtt, rendészeti szervezeteknél dolgozó hallgatók jól megértették-megérezték, hogy olyan ismereteket és értékeket közvetít, amelyek elengedhetetlenül szükségesek a rendészeti szakmai munkához.

A tréninget „kiváltandó” és a tantárgyhoz tartozó beszámoló követelményeinek teljesítéséhez kellett kitalálnunk valamit, ami a mi céljainkat is szolgálja. Reméltük, hogy így a hallgatók valamelyest mégis alámerülhetnek az integritás „tengerében”, mindezt úgy, hogy talán levegő után sem kell kapkodniuk.

Felajánlottuk hát a hallgatóknak a lehetőséget a regisztrációra (amely ingyenes, és minden következmény nélkül bármikor le is lehet iratkozni), és ha valamely ottani tartalom közül legalább egynél aktivitást mutatnak, azzal teljesíthetik a félévi követelményeket.

Az aktivitás jelentheti az alábbiakat: rövidebb-hosszabb komment; komolyabb bejegyzés, amelyet ha mi mint szerkesztők és moderátorok alkalmasnak tartunk a felületen való megjelenésre, akkor ott publikáljuk; morális dilemmák felvetése; a hallgatók között meginduló szakmai párbeszédben való részvétel. Bíztunk abban, hogy ez az innovatív, a felkészítést és számonkérést is változatosabbá tevő módszer motiválja őket. Természetesen enélkül is lehetett dolgozatot írniuk a kurzus teljesítése érdekében, hiszen a csatornára való feliratkozás önkéntes, és arra nem köteleztük őket.

A csatorna azért is jó, mert azon nemcsak alkalmilag, de később is képezhetik magukat az integritás témakörében, illetve olyan témákkal is találkozhatnak, amelyek szükségképpen nem férhetnek bele egy kétnapos tréningbe. Továbbá mélyebben is elmerülhetnek az ott folyamatosan ajánlott – és nem feltétlenül egyöntetűen kötelező, ezért általában nem szeretett – szakirodalomban.

Ráadásul ez a platform mint modern digitális eszköz, tökéletesen illeszkedik a jelenlegi online oktatási trendbe is. Gondolom, ezen a ponton már sejted, miért van hozzá közöd neked is, vastagon…

Nem titkoltan azt reméltük, hogy ez az innovatív, a felkészítést és számonkérést is változatosabbá tevő módszer motiválja őket a tanulásra, és hoz egy kis mozgalmasságot a csatorna még kissé statikus felületére is. Jó próbája volt ez a virtuális tanári hatékonyságnak.

És megindult valami. Alig hogy megkapták a „felhívást keringőre”, egyikük máris feliratkozott a csatornára, és megírta, hogy ő vállalkozna a feladatra: ez és ez volna a téma, vajon jó lesz-e. Ezek szerint nem is annyira nehéz a rendőröket táncba vinni, főleg ha a téma az ő szervezetük integritása.

A hallgató megtisztelő szándékát köszönve, vártam az írást, ami aznap délután meg is érkezett. Egy apró szerkesztői megfésülés után izgatottan adtam közre az első komolyabb hallgatói felvetést. Vele együtt kíváncsian vártam a hatást. És az első fecskét hamar követte a második, majd a harmadik. Még hogy egy fecske nem csinál nyarat! Egyre szaporodtak a tréningtől elesett hallgatók írásai, bátorodtak a szerzők, és ez igazán jó hír. Nem akarom azt hinni, hogy csupán a minőségi hozzászólásért felajánlott „kiválóan megfelelt” osztályzat motiválta őket, bár ez sem lenne gond. Mivel volt lehetőségük csak az oktatónak elküldeni a dolgozatukat, ezért inkább dédelgetem magam abban a hitben, hogy valamelyest csábító volt számukra a kulturált véleménynyilvánításnak teret nyitó – bár egyelőre még szerény olvasottsággal bíró – tematikus csatornánk. Azért megjegyzem, hogy miközben ez a dolgozatírási időszak zajlott, azaz egy hónap alatt a 212-ből 250 feliratkozónk lett. Segítek kiszámolni, ez plusz 38 fő.  Lassú víz partot mos…

És persze szerkesztőként – mert a folytatás még fél évig biztosan várható – nemcsak ennek a kurzusnak a hallgatóit biztatom a felülethez való csatlakozásra. Aki kíváncsi, nézzen be az oldalra, hátha talál az integritás témakörében őt érdeklő értékes tartalmakat.

Az elérési út, ahogy mondtam, kissé kalandos, de megéri a fáradságot. Itt az ösvény az integritás felé, lépésről lépésre:

 

  1. Link: https://probono.uni-nke.hu/
  2. Regisztráció jobbra fönt.
  3. Belépés után a fönti vízszintes ikonsoron az Önfejlesztés fülre kell kattintani.
  4. Le kell tekerni a Legnépszerűbb csatornák és csoportok címig, majd ott a #Továbbiak gombra kattintani.
  5. Le kell tekerni a Legnépszerűbb csatornák címig, és ott a 4. képnél található az Integritás – a láthatatlan védelem című tematikus csatorna.
  6. Ott kattintsunk a Feliratkozás gombra.
  7. Az oldalon alulról fölfelé találhatók időrendben a bejegyzések.

 

Kedves Naplóm!

Az ünnepekre most már békén hagylak, de jövőre találkozunk. Egyszer még biztosan, mert már most tudom, hogy az online vizsgákról lesz mit mondanom…