GYEP Café a Hegyháti járásban

 

 Sásd Málta gyerekesély logo

A Café módszertan újabb területen bizonyíthatott. Ezúttal szakmai összegző-értékelő megbeszélésre alkalmaztuk.

Miután a hosszas karanténból végre kiszabadultunk, és a három online változat után a fővárosban megtartottuk az első jelenléti Police Cafét, immár vidékre is elmerészkedtünk. Most nem rendőrökkel kávéztunk – arra „csak” barátilag került sor nemrég Pécsett –, hanem egy olyan szakmai közösséggel, akik a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által is kísért egyik járási Gyerekesély Program megvalósításán dolgoznak. Az EFOP -1.4.2-16 „Integrált térségi gyermekprogramok” lassan mind a 31 járásban a célegyenesbe fordulnak, s egy-másfél év múlva befejeződnek. Ezért a Magyar Máltai Szeretetszolgálat támogató kísérő projektjének (EFOP-1.4.1-15) munkatársai szerint épp ideje annak, hogy egy pillanatra, pontosabban négy órára a járási megvalósítók leüljenek, és átbeszéljék, mit és hogyan végeztek eddig, és mi vár még rájuk. Tapasztalatok, részeredmények, problémák, dilemmák, kérdések, ötletek, igények – ezek alapos megvitatására éppen megfelelő egy Kávéház. Vagyis – ahogy a program nevének rövidítése alapján hívjuk – a GYEP Café.

Az első három ilyen összegzés három olyan – a hegyháti, az ózdi és a nyírbátori – járásban zajlott, amelyek a projekt megvalósításában a legaktívabbak, így szívesen vállalták a kísérletezést. Mint ahogy oly sokszor előfordult már, a maga módján tehát ez is próbafőzet volt, persze csak a szervezőknek és a résztvevőknek. Én – hangozzék ez bármennyire is elbizakodottan – borítékoltam a sikert. Tudniillik a módszerben egyszerűen nem lehet csalódni. Ha a szervezők egyetlen hozzávalót sem hagynak ki, és ha a vendégek belefeledkeznek a beszélgetésbe, észrevétlenül is megtörténik, aminek meg kell történnie: szépen kiteljesedik az érdemi szakmai diskurzus.

A GYEP Café három témája, amelyek három asztaltársasággal történő megbeszélésére 40-40 perc jutott, az alábbiak voltak: Milyen valós hatásokat ér el a járási GYEP a rászoruló gyerekek és családjaik körében? Milyen valós hatásokat ér el a járási GYEP a rászoruló gyerekekkel és családjaikkal foglalkozó szakemberek körében? Mit, hogyan és miből kell folytatni a GYEP-ből? És mit nem kell?

Sásdon ezúttal újabb 22 emberrel sikerült megismertetni a Café technikát. És azt hiszem, senki nem bánta, hogy nem virtuálisan tartottuk meg ezt a rendezvényt. Július 5-én és 6-án az ország másik két szegletébe, Ózdra és Nyírbátorba már digitálisan „utaztunk”. Erről legközelebb beszámolok, mert az éppen a digitális forma miatt külön is méltó az említésre. Ilyen ez a félig felszabadult, félig mégis az online térbe szorult hibrid világ…

És még valami. Sásdon 2017. november 8-án már jártam. Akkor is újdonságot próbáltunk ki: az ún. járási közbiztonsági egyeztető fórumot váltottuk ki egy Police Caféval – sikerrel. De az a kísérlet – leszámítva még egy hasonló bólyi rendezvényt ugyanazzal a lendülettel – csak kóstoló maradt. Hiába, a kísérletező kedv e téren Baranyában nem bizonyult tartósnak.

Remélem, hogy a máltások kitartóbbak lesznek az újdonságok terén is, és nemcsak a gyerekeknek, hanem a Café technikával zajló szakmai beszélgetéseknek is adnak esélyt! De hamarosan ez is kiderül…